top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Obchody Dnia Flagi 2023

Dzień Flagi RP to radosne święto, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. W całym kraju tego dnia organizowane są patriotyczne manifestacje, koncerty, pikniki. Osoby życia publicznego wręczają flagi na ulicach miast. Najbardziej formalny charakter, choć również traktowany z dużo mniejszym dystansem i otwarty na ludzi niż zazwyczaj, mają państwowe obchody z udziałem Prezydenta RP.

W tym roku o 11.15 Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą pojawili się na Placu Zamkowym. Przy akompaniamencie polskiego hymnu narodowego wciągnięto na maszt na wieży zegarowej zamku biało-czerwone barwy. Następnie odbyła się krótka defilada kompanii reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na koniec krótkich uroczystości Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozdawali zgromadzonym dość licznie mieszkańcom Warszawy, ale również gościom (w tym zagranicznym) polskie flagi. Mnóstwo zgromadzonych, zwłaszcza dzieci, z uśmiechem na twarzy wykonywali wspólne zdjęcia z głową państwa.

O 13.00 zaś odbyły się uroczystości, związane nieco bardziej z drugim obchodzonym dziś świętem – Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.

- Dziękuję wszystkim Polakom i wszystkim tym, którzy o Polsce i polskości pamiętają, którzy ją na co dzień krzewią – stwierdził Andrzej Duda, z wdzięcznością wypowiadając się o około 20 mln Polaków, którzy na stałe mieszkają, często od pokoleń, poza granicami naszej ojczyzny.

Prezydent RP wspomniał także o trudnym losie Polaków na Ukrainie w obliczu toczącej się wojny, jak również o naszych rodakach, ludziach o polskich korzeniach na Białorusi, którzy "są ciemiężeni przez białoruski reżim i nie żyją w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju, nie mogą cieszyć się tymi wszystkimi wolnościami, którymi my możemy cieszyć się w Rzeczypospolitej Polskiej".

Natomiast Pierwsza Dama wskazywała na ogromną wagę działań w zakresie edukacji, prowadzonych wśród Polaków na obczyźnie, a utrwalających więzi z krajem ojczystym. Poinformowała, że przykładem kultywowania tradycji narodowej jest działalności chóru dzieci z Tbilisi w Gruzji, który wystąpił podczas wtorkowych uroczystości w Warszawie.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała też o akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie", realizowanej od 2016 roku. Zaznaczyła, że akcja była realizowana mimo pandemii i od końca 2020 roku udzielono pomocy Polakom w takich krajach jak Kazachstan, Rosja, Białoruś, Mołdawia, Gruzja, Litwa, Ukraina.



bottom of page