top of page

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy dawnym MBP
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu komunistycznym na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z ppłk. Łukaszem Cieplińskim.

O 14.00 przed tablicą upamiętniającą ofiary katów z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, która znajduje się na gmachu siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się godne uroczystości patriotycznego święta.

- Pamięć o wyborach Żołnierzy Wyklętych jest nam potrzebna, aby wychować współczesne i przyszłe pokolenia – stwierdził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier w sposób szczególny podziękował społecznym organizatorom uroczystości, którzy zaczęli tradycję spotkań pod tablicą upamiętniającą ofiary Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w miejscu, które, jak powiedział, "jest uświęcone krwią ludzi, którzy potrafili wybrać Polskę w czasach najciemniejszych, które nie dawały nadziei".

Minister i pełnomocnik rzadu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wskazywał na olbrzymie poświęcenie niezłomnych bohaterów, takich jak Danuta Siedzikówna „Inka” czy Jan Rodowicz „Anoda”. Minister podkreślał, że na pierwszym miejscu stawiali oni Polskę, stawiając na szali swe życie i kierując się gorliwym patriotyzmem i umiłowaniem wolności.

Głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

- To dla nas, młodych ludzi, przesłanie, że musimy pielęgnować w sobie miłość do Ojczyzny, ponieważ tylko w ten sposób oddamy prawdziwy hold naszym bohaterom – podkreślał poseł.

Profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego mocno akcentował, że „dzięki Żołnierzom Wyklętym jesteśmy dziś Polakami”.

Działaczka opozycji demokratycznej za PRLu i wieloletnia parlamentarzystka III RP Ewa Tomaszewska dziękowała licznie zgromadzonym młodym ludziom za ich pamięć i niesienie wartości patriotycznych kolejnemu pokoleniu.

Podczas uroczystości modlitwę odmówił ks. Marek Nowakowski, natomiast delegacje złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary MBP (na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości) oraz pod pomnikiem nieugiętego i mężnego działacza „Szarych Szeregów” i AK Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu ministerstwa.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych są dziełem inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po 2015 obchodom (obok wielkiego zaangażowania społeczników i organizacji patriotycznych) towarzyszy asysta wojskowa i patronat instytucji państwowych.

Cześć i chwała Bohaterom podziemia niepodległościowego!

bottom of page