top of page

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej – Raport o Stratach Wojennych1 września 2022r. o 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.


Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wskazał, że wartość oszacowanych szkód wynosi 6 bilionów 200 miliardów zł. Lider rządzącego ugrupowania stwierdził: „Przedstawienie raportu jest nie tylko aktem ukazania pewnej pracy, dokumentacji, ale także jest decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym. Chodzi o to, by uzyskać odszkodowania za to, co Niemcy zrobili”.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, nawiązując do miejsca uroczystości, zauważyła, że Zamek Królewski, zniszczony w trakcie działań wojennych a następnie z wielkim poświęceniem odbudowany, jest wymowny symbolem strat poniesionych przez Polskę.


Premier Mateusz Morawiecki oprócz przypomnienia bestialstwa Niemców podczas zbrodniczego konfliktu lat 1939-1945 wskazał, że publikacja raportu ma dać także odpór bezczelnym kłamstwom wielu komentatorów obarczających Polaków winą za grzechy Niemców.


Na koniec uroczystości rocznicowej szczegóły raportu, przygotowanego przez 30 naukowców i recenzowanego przez 10 ekspertów (m.in. historyków i ekonomistów), prezentował poseł Arkadiusz Mularczyk. „Prezentowany dziś raport jest księgą otwartą, która powinna być uzupełniana w świetle nowych badań naukowych” – stwierdził przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.


W kontekście Warszawy wskazano, iż straty rzeczowe sięgają ponad 400 mld zł (według obecnej wartości waluty). Niemcy od września 1939r. do momentu opuszczenia stolicy w ucieczce przed Armią Czerwoną zburzyli ponad 20 000 budynków (80% przedwojennej zabudowy miasta). Życie straciło 700 000 warszawiaków. Stolicę Polski spotkała z rąk okupanta niemieckiego niewyobrażalna hekatomba.

Comentários


bottom of page