top of page

Od 1 października – ostrzejsze kary dla sprawców najcięższych przestępstw


Dziś rusza ogólnopolska kampania informacyjna na temat zasadniczych zmian w Kodeksie karnym. Od 1 października wchodzą w życie przepisy, które zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw i wprowadzają elastyczny wymiar kar.


Najnowsze statystki mówią o tym, że poczucie bezpieczeństwa w polskim społeczeństwie rośnie. Według danych upublicznionych przez Centrum Badań Opinii Społecznej aż 83% Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju. Pod tym względem plasujemy się znacznie wyżej niż obywatele Niemiec, Szwecji, czy choćby Francji.


Czynnik bezpieczeństwa przyczynił się również do tego, że Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu międzynarodowego rankingu „European Best Destination” jako najbardziej atrakcyjny cel turystyczny, wyprzedzając Maribor i Wiedeń.Według informacji udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - w ramach reformy podniesiona zostanie górna granica terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Do tej pory funkcjonowała jej trzykondygnacyjna struktura (do 15 lat, 25 lat, dożywocie), co sprawiało, że możliwość zasądzania kar była mało elastyczna.


Zmiany w Kodeksie karnym likwidują instytucję osobnej kary 25 lat więzienia, jednocześnie umożliwiając sądom wymierzanie kary np. 18 lat pozbawienia wolności, jeśli uznają taki wymiar za odpowiedni.


Kolejna zmiana to wydłużenie okresu przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat. Ponadto zostaną podwyższone sankcje za niektóre przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu.

Podwyższona zostanie także górna granica kary wobec przestępców gospodarczych.

Zaostrzenie kar będzie dotyczyło, przede wszystkim, recydywistów, gwałcicieli i pedofilów. Na pobłażliwość nie będą mogli również liczyć kierowcy "pod wpływem". Osobom, które kierowały samochodem mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej promila alkoholu. Jeżeli w takich sytuacjach zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnym przepadku pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.

Comments


bottom of page