top of page

Odjazdowy Bibliotekarz i VIII Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy


25 czerwca o godzinie 11.00 z parkingu biblioteki przy ul. Wileńskiej 32 startuje kolejna edycja rajdu rowerowego w stronę Sulejówka. Dystans to około 15 km.


Wołomin, jak co roku organizuje rajd do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tym razem powodem do świętowania jest Rok Aleksandry Piłsudskiej. A jest co uczcić – druga żona Józefa Piłsudskiego to jedna z ciekawszych i bardziej charakternych działaczek niepodległościowych.


O Aleksandrze Szczerbińskiej z reguły przeciętny "Kowalski" wie tyle, że jej mąż, w którego cieniu potem pozostawała, zakochał się w niej tak mocno, iż chciał rozwodu ze swoją pierwszą żoną – Marią. Zgody na rozwód jednak nie uzyskał i poślubił Aleksandrę dopiero po śmierci Marii - w 1921 w Belwederze. Para zamieszkała potem w willi Milusin w podwarszawskim Sulejówku.


Zanim Aleksandra została jednak żoną marszałka była działaczką na rzecz niepodległości Polski, zaangażowaną na tak wielu polach, że po śmierci odznaczono ją Orderem Virtuti Militari. Wystarczy wspomnieć kilka faktów z jej życia, aby uświadomić sobie, z jakim "przytupem" Maria angażowała się w kampanię wyzwoleńczą. Brała udział w wielu akcjach bojowych, m.in. w napadzie na bank Państwowy w Kijowie. W 1907 roku aresztowała ją rosyjska policja, przy czym została zwolniona z braku dowodów obciążających ją. Po tym fakcie angażowanie się w dalszą działalność było dla niej zbyt niebezpieczne. Czy zarzuciła to, czym się dotychczas zajmowała? Nic podobnego. Aleksandra ufarbowała włosy, zmieniła "image" i z kufrem wypełnionym bronią ruszyła do Kijowa.


Działała również w ramach Związku Walki Czynnej - wypełniała tam zadania głównie o charakterze wywiadowczym, polegającym na gromadzeniu danych o rozmieszczeniu wojsk rosyjskich, robieniu szkiców terenowych czy szyfrowaniu nazw miejscowości i nazwisk.


Po wybuchu I wojny światowej zaangażowała się w działalność w Legionach Polskich, gdzie pełniła funkcję m.in. komendantki kurierek legionowych. Po rozwiązaniu oddziału nadal działała w konspiracji przewożąc literaturę i przechowując broń. Aresztowana w 1915 roku przez Niemców, internowana i wypuszczona na wolność w 1916 nadal pracowała jako wywiadowca i kurierka materiałów wybuchowych…


Życiorys Aleksandry był znacznie bogatszy – była osobą niesamowicie stanowczą i odważną. Z Józefem Piłsudskim miała dwie córki – Wandę, którą zobaczył po raz pierwszy dopiero 9 miesięcy po narodzinach i Jadwigę.


Oprócz Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, Aleksandra Piłsudska otrzymała szereg innych odznaczeń: Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Siedemdziesięciolecia Powstania Styczniowego, Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia i Złota Odznaka Honorowa Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej I stopnia.


22 lipca 2022, Uchwałą Sejmu RP IX kadencji, zdecydowano o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.


Odjazdowy Bibliotekarz i VIII Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy zakończy się właśnie w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego część stanowi również dworek przynależący dawniej do marszałka i jego drugiej żony - Aleksandry.

Zarejestrowani uczestnicy rajdu będą mogli bezpłatne zwiedzić muzeum ulokowane w leśnym parku o powierzchni 4 ha.

Comments


bottom of page