top of page

Olbrzymie zainteresowanie X edycją budżetu obywatelskiego

Warszawiacy przesłali aż 1747 propozycji, w tym 196 projektów o charakterze okołomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic.

Najczęściej mieszkańcy swoimi propozycjami (1088 projektów) pragną poprawić jakość przestrzeni publicznej – postulują, np. remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, stojaki rowerowe. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest edukacja (695 wskazań). Niezmiennie znaczącą popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi.


Najwięcej projektów dotyczy poziomu ogólnomiejskiego, czyli obejmującego swoim zasięgiem co najmniej dwie dzielnice lub takich, które będą realizowane przez miejskie biura. Zgłoszono ich w tegorocznej edycji 196. Wśród zgłoszonych projektów są tak oryginalne jak choćby 36 stanowisk z workami bokserskimi jako sposobu na walkę z lękami i obawami oraz wzmacnianie społeczności lokalnych; potrójnej wietnamskiej bramy prowadzącej do targowiska przy ul. Bakalarskiej; łaźnie publiczne, które będą dostępne dla każdego bez opłat zlokalizowanych w pobliżu stacji metra, tramwaju lub autobusu.


Pojawiła się też wyjątkowo ekstrawagancka propozycja sprzedania samochodów służbowych prezydenta Warszawy oraz zastępców - w miejsce aut zostaną zakupione rowery i riksze. Promuje ją Ernest Kobyliński – radny miejski z klubu PiS.


- Przeciętny Kowalski ma jeździć rowerem albo zatłoczoną komunikacją, ale już urzędnicy potrzebują do efektywnej pracy samochodu - powiedział radny Ernest Kobyliński, wskazując w ironiczny sposób na pewną hipokryzję władz miasta.


Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy: Bielan - 124 zgłoszone projekty, Mokotowa - 118 projektów, Targówka - 99 projektów.


Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu - dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. W efekcie może się jeszcze zmienić liczba projektów na poszczególnych poziomach.


Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej. Jeżeli projekty będą wymagały uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z ich autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br. Od negatywnego wyniku oceny autorzy będą jeszcze mogli się odwołać.


Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie, które będzie trwało od 15 do 30 czerwca br., zostaną zrealizowane. Na realizację pomysłów mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego w aktualnej edycji Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

Comments


bottom of page