top of page

„Otwórz się na teatr!” w Ciechanowie


Między 18 a 20 sierpnia odbędzie się 3-dniowy festiwal teatralny w plenerze. Ciechanowianie będą mogli (za darmo) zobaczyć przekrój sztuki teatralnej i jej historyczny rys.


"Teatr jest praniem sumienia." - stwierdził Mrożek w "Listach". I na przestrzeni wieków, a raczej epok - ulegał zmianie. Na przykład - celem tragedii antycznej było doprowadzenie widza do tzw. "Katharsis", czyli oczyszczenia. W istocie- chodziło o uwrażliwienie odbiorcy. W związku z powyższym można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że rolą teatru (dawniej) było uczłowieczenie człowieka.


W ramach projektu „Otwórz się na teatr!” w Ciechanowie wystawione zostaną: sztuka średniowieczna, dramat szekspirowski, teatr oświecenia włoskiego, przedstawienie okresu Wielkiej Reformy Teatralnej, sztuka współczesna i teatr dla dzieci. Widz będzie miał zatem możliwość zadecydować, w którym repertuarze się najlepiej odnajduje.


Poniżej zamieszczamy program wydarzenia (źródło: um. Ciechanów):


18 sierpnia (piątek):

O GODZ. 14.00

w parku nad Kanałami (teren za halą MOSiR) wystawiona będzie sztuka średniowieczna „Eja, eja, duszo moja ocuci się, dawnoś spała, czyli na średniowiecznym rynku, a czasem w wyszynku”.

O GODZ. 20.00

Po niej będzie można zobaczyć dramat szekspirowski. O godz. 20.00 odbędzie się przedstawienie „Świat jest teatrem, aktorami ludzie..., czyli chwila w teatrze Szekspira” prezentujące teatr elżbietański.


W sobotę (19 sierpnia):

O GODZ. 14.00

Pod wieżą ciśnień na terenie Parku Nauki Torus zaprezentowana zostanie sztuka włoskiego oświecenia „Uno, duo, tres, viva canzone, Arlequino e Colombina, dell'arte, śmiechu warte, czyli włoskie oświecenie”.

O GODZ. 20.00

Wystawione będzie przedstawienie okresu Wielkiej Reformy Teatralnej „Rewolucja, Rezolucja, Reforma, czyli czas wielkich zmian, nie tylko na scenie”.


W niedzielę (20 sierpnia):

O GODZ. 14.00

Na placu Jana Pawła II aktorzy wystawią przedstawienie „Pomaganie fajne jest, wystarczy tylko chcieć, z Detektywem badać świat, zagadek nadszedł czas.".

O GODZ. 20.00

Festiwal teatralny w Ciechanowie zamknie sztuka współczesna, którą będzie można zobaczyć na placu Jana Pawła II.


Źródło:

3-dniowy festiwal teatralny w Ciechanowie - Urząd Miasta Ciechanów (umciechanow.pl)

bottom of page