top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Parada Syrenki 2023

Po raz drugi ulicami Warszawy przeszła Parada Syrenki – sobotnie wydarzenie przyciągnęło tłumy. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć w sumie kilkanaście różnych syrenek umieszczonych na specjalnych platformach. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji, między innymi pokazów tanecznych i teatralnych, występów muzycznych czy przedwojennego autobusu marki Somua.Radosny korowód wyruszył o 13.00 z Ronda de Gaulle’a. 17 kolorowych syrenek na platformach poruszało się w kierunku placu Zamkowego, zatrzymując się w wybranych punktach. Tam na uczestników parady czekały dodatkowe atrakcje - pokazy taneczne, interakcje z aktorami teatrów ulicznych, występy muzyczne, przedwojenny autobus marki Somua i charakterystyczny piętrowy autobus londyński. Podczas rozrywkowego pochodu wystąpiły różne grupy artystyczne, np. Teatr AKT, działający w stolicy od ponad 30 lat; tancerze Ritmo Bloco – otwartej grupy samby batucady; zespół pop-folkowy Orkiestra Na Dużym Rowerze czy Brass Federacja – polski zespół używający instrumentów dętych blaszanych. Wydarzenie zakończył koncert piosenek z filmów Disneya na placu Zamkowym.

Parada Syrenki obok Regat o Puchar Prezydenta Warszawy, to główne elementy obchodzonego w pierwszy weekend czerwca Święta Warszawy. Uroczystości zwieńczy niedzielne odebranie przez Rafała Trzaskowskiego od prezesa organizacji European Best Destinations nagrody za wygraną w tegorocznym plebiscycie. Warszawa została uznana za najlepszy kierunek turystyczny 2023 roku, zdobywając ponad 140 tys. głosów i ustanawiając jednocześnie rekord w 14-letniej historii tego konkursu. Z polską stolicą rywalizowało 20 europejskich miast.

Syrenka to symbol Warszawy już od 1390r., choć w ówczesnym herbie miasta wyglądała zgoła inaczej. Obecny wizerunek, widniejący na aktualnym herbie — został zaprojektowany przez Feliksa Szczęsnego Kwarta i pochodzi z konkursu zorganizowanego w 1938 roku.

Warszawska Syrenka stała się bohaterką kilku legend. Najbardziej znana z nich opowiada o dwóch pięknych syrenach, które dawno temu żyły w morskich głębinach. Pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i każda z nich zakochała się w innym mieście. Pierwsza zamieszkała w porcie w Kopenhadze, druga natomiast przypłynęła do Gdańska, a później Wisłą do Warszawy. Gdy wyszła na ląd odpocząć, ujrzała Stare Miasto, które pokochała i postanowiła tu pozostać. Niestety piękna syrena o błogim śpiewie pewnego dnia została porwana przez bogatego kupca. Chciał on pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Syn rybaka wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenkę a ta w zamian obiecała chronić ich i miasto, w którym mieszkają. Od tego czasu stoi ona dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.

Najbardziej charakterystyczny dla miasta pomnik Syrenki przedstawia Syrenę jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, ze skręconym ogonem i trzymającą w uniesionej do góry prawej ręce miecz, a w lewej tarczę. Od końca lat 90. XX wieku stoi znów w swym pierwotnym miejscu (gdzie został postawiony po raz pierwszy w 1855r.) na Rynku Starego Miasta. Od kilkunastu lat to bez wątpienia jedna z kluczowych wizytówek Warszawy.

bottom of page