top of page

Paraliż w centrum Warszawy – przegłosowany

W czwartek 12 stycznia 2023r. warszawscy radni rządzącej Koalicji Obywatelskiej postawili kropkę nad i w procesie zwężania ulicy Marszałkowskiej w centrum stolicy.

Już w zeszłym tygodniu miasto otworzyło oferty w przetargu na przebudowę, a ratusz podał, że wykonawca będzie miał osiem miesięcy na zrealizowanie projektu. ZTM otrzymał już osiem ofert, które mieszczą się w przedziale od ponad 8,2 do prawie 12,7 miliona złotych. Według projektu przestrzeń pomiędzy ulicą Królewską a placem Bankowym ma stać się przestrzenią udogodnioną dla pieszych i rowerzystów.


Pierwszą zmianą będzie nowa droga rowerowa, której stworzenie wymagać będzie zlikwidowanie jednego pasa jezdni.


Po drugie na placu Bankowym zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. Z około 100 miejsc parkingowych pozostanie 55 miejsc, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zatoka parkingowa na ulicy Elektoralnej, mieszcząca się przy dawnym hotel Saskim, zostanie zamieniona na część chodnika.


Władze miasta, chcąc zademonstrować swe przywiązanie do promowania ekologicznych postaw, planują również posadzenie zieleni. Odcinek od ulicy Królewskiej do placu Bankowego ozdobią 63 drzewa, w tym platany klonolistne, miłorzębie japońskie i wiśnie ptasie. Dodatkowo posadzone zostaną krzewy (8824 rośliny), byliny (15 167) i pnącza (1311).


Olbrzymie obawy o całkowity paraliż centrum stolicy i zwiększenie korków w godzinach szczytu wyrażają zbulwersowani zmianami warszawscy kierowcy, którzy ponadto są rozgoryczeni brakiem szerszych konsultacji.


Przeciwko ograniczaniu pasów jezdni są także radni klubu PiS.


- To bardzo kontrowersyjna decyzja. W tym momencie zwężanie ulicy Marszałkowskiej w połączeniu z przebudowanym placem Pięciu Rogów i zapowiadaną przebudową ulicy Kruczej i Alei Jerozolimskich, to jest doprowadzenie do całkowitego paraliżu centrum – ocenił Maciej Binkowski, wiceprzewodniczący miejskiej komisji Infrastruktury i Inwestycji.


W mediach społecznościowych na gorąco sprawę skomentował pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej i jednocześnie radny Warszawy Piotr Mazurek: „Rada Warszawy głosami PO-KO właśnie zaplanowała pogłębienie paraliżu komunikacyjnego miasta poprzez zwężenie ulicy Marszałkowskiej. Absurd”.


Mieszkańcy Warszawy, zmęczeni coraz dłuższymi korkami i nieustannym chaosem komunikacyjnym w mieście, pytają coraz częściej na forach internetowych, dlaczego zamiast ułatwiać życie większości warszawiaków, prezydent Rafał Trzaskowski podąża za ideologicznymi kontrowersjami eko-aktywistów.


Comments


bottom of page