top of page

Park kulturowy na Starym Mieście w Warszawie?

Zaktualizowano: 29 marWarszawscy urzędnicy planują, by w tzw. Historycznym Centrum Warszawy (Stare Miasto) utworzyć park kulturowy. Czym jest taka forma urządzenia przestrzeni? Park kulturowy porządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.

- Park kulturowy to narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk. Historyczne Centrum Warszawy ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione – stwierdziła wiceprezydent Renata Kaznowska.


Jak może wyglądać ścieżka dojścia do utworzenia parku kulturowego? Gotowy projekt uchwały, jak zapewniają w komunikacie urzędnicy, od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jej uzyskaniu zostanie udostępniony do publicznego wglądu. Trzecim ostatnim krokiem będzie głosowanie radnych miejskich nad uchwałą powołującą park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy. Z kolei przegłosowana przez miejskich radnych uchwała stanie się prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych pozwoleń konserwatorskich, uzgodnień administracyjnych czy innych urzędowych formalności.


W Polsce jest 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas jeden – Wilanowski Park Kulturowy. Funkcjonująca od 2003r. forma ochrony zabytków i estetyki cennych wizualnie przestrzeni miejskich zapobiega negatywnym skutkom intensywnego ruchu turystycznego oraz chaosowi reklamowemu i estetycznemu w rejonach staromiejskich.

bottom of page