top of page

Patriotyczny mural w Sokołowie Podlaskim


W Sokołowie Podlaskim powstanie mural upamiętniający księdza generała Stanisława Brzóskę z adiutantem, Franciszkiem Wilczyńskim. To właśnie tutaj ksiądz Brzóska pełnił posługę duszpasterską i propagował idee niepodległościowe wśród chłopów – tutaj także został stracony.


23 maja 1865 odbyła się publiczna egzekucja „ostatniego walczącego powstańca”, ks. Stanisława Brzóski, odznaczonego pośmiertnie Orderem Orła Białego przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obserwowało ją ok. 10 tysięcy ludzi. Ksiądz Stanisław Brzóska, znany również pod pseudonimem "Generał Brzeziński”, był jednym z największych legend Powstania Styczniowego.


To właśnie ku pamięci niezłomnego kapelana, który zasłynął nie tylko jako naczelny kapelan wojsk powstańczych w stopniu generała (brał udział m.in. w potyczkach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, czy Sławatyczami), ale również bardzo odważny kaznodzieja – powstaje mural.


Ks. Brzóska mawiał o Polsce:


„Rozpala w sercach naszych miłość ku niej; miłość na śmierć i życie! Ziemia ta wrosła nam w dusze tak, że nie ma mocy, która by zdolna była zniweczyć ten związek”.


Pomysłodawcami akcji upamiętniającej są zastępca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski i prezes Sokołowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Zbigniew Czerkas.


Inicjatywa wpisuje się w obchody 160- rocznicy Powstania Styczniowego oraz 600-lecia praw miejskich Sokołowa Podlaskiego, w którym ksiądz Brzóska pełnił posługę tuż po uzyskaniu święceń kapłańskich.


Mural powstanie na budynku w sąsiedztwie placu, na którym ksiądz Brzóska został stracony – budynkiem zarządza Sokołowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Projekt zostanie dofinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej i sokołowskich przedsiębiorców.

Commentaires


bottom of page