top of page

Paweł Edmund Strzelecki odkryty na nowo


Dzisiaj w Grodzisku Mazowieckim zostanie otwarta wystawa poświęcona wybitnemu podróżnikowi i odkrywcy – Edmundowi Strzeleckiemu. Wyjątkową ekspozycję będzie można oglądać w grodziskiej Mediatece – otwarcie o godzinie 18:00.


Dlaczego to wyjątkowa wystawa? Bo stanowi zbiór rysunków 37 młodych ilustratorek i ilustratorów w wieku 10-16 lat, którzy uwiecznili dokonania i biografię podróżnika z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy śmierci podróżnika.


Urodzony w 1797 roku Paweł Edmund Strzelecki był pierwszym Polakiem, który indywidualnie okrążył świat w celach naukowych - w swoich podróżach pominął jedynie Antarktydę. Był pasjonatem podróży i marzył o nich z dzieciństwa - większość kosztów pokrywał z własnej kieszeni. Wojażom towarzyszyły rozliczne odkrycia i "odkrywanie" nowych rejonów - najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko). Odkrył także i nazwał rejon rolniczy Australii – Gippsland.


W 1860 Uniwersytet Oksfordzki przyznał mu honorowy doktorat prawa cywilnego, a sześć lat później Królowa Wiktoria nadała mu tytuł Rycerza Komandora Orderu św. Michała i św. Jerzego.


Prace poświęcone słynnemu geologowi i odkrywcy będzie można oglądać na wystawie w Mediatece od piątku, 29 września. Ekspozycja będzie dostępna przez tydzień – do 5 października w sali wielofunkcyjnej Mediateki (ul. 3 Maja 57). Wstęp wolny.

bottom of page