top of page
  • OK

PiS proponuje referendum w Warszawie

Na dzisiejszej konferencji prasowej poseł Jarosław Krajewski – lider warszawskiego PiS ogłosił propozycję przeprowadzenie referendum warszawskiego. Referendum miałoby dotyczyć w szczególności kwestii komunikacyjnych i odbywać się na jesieni. Uchwała dziś trafi do rady miasta.


- Chcemy zwiększyć partycypację obywateli w zarządzaniu najważniejszymi kwestiami związanymi z problemami komunikacyjnymi. Dlatego jako warszawski PiS proponujemy całkiem nową inicjatywę, które będzie pozwalała wszystkim mieszkańcom zabrać głos w referendum warszawskim – w tych słowach konferencję rozpoczął Jarosław Krajewski.


Szczegółowe pytania przedstawił Dariusz Figura – przewodniczący klubu radnych PiS:

  1. Czy jesteś za wprowadzeniem tzw. strefy tempo 30 na obszarze 90% miasta?

  2. Czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic, na których funkcjonuje komunikacja publiczna, przed oddaniem do użytku obwodnicy śródmiejskiej?

  3. Czy jesteś za rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez pozytywnych opinii właściwych rad dzielnic?

  4. Czy jesteś za likwidacji publicznie dostępnych miejsc parkingowych bez tworzenia co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy?

  5. Czy zgadzasz się na utworzenie strefy czystego transportu, czyli wykluczenie możliwości wjazdu na teren strefy przez niektóre pojazdy przed rozbudową III i IV linii metra?

Konferencja prasowa PiS w Warszawie, 19.06.2023 r.

Radna Marta Borczyńska (rzecznik prasowy PiS w Warszawie) wskazała, że to tematy, które dotyczą każdego Warszawiaka, dotyczące komunikacji oraz tego jak będziemy w Warszawie się czuć.


- Niestety, ale kluczowe kwestie komunikacyjne odbywają się poza głowami mieszkańców, bez informowania ich jak będzie wyglądać miasto, w którym mieszkają i jak będzie rozwijać się stolica – powiedziała Marta Borczyńska.


Radny Błażej Pobożny powiedział, że referendum jest konieczne, ponieważ Rafał Trzaskowski nie chce konsultować swoich decyzji nawet z radnymi, a pomysły prezydenta miasta nie były w jego programie.


Na pytanie, kiedy mogłoby się odbyć referendum lokalne, Jarosław Krajewski odpowiedział, że dobrym terminem będzie jesień, ale szczegółowy termin musi zostać wypracowany wspólnie, aby to był dobry termin dla wszystkich. Może odbyć się we wrześniu lub w październiku. Dodał, że ze spotkań w mieszkańcami wynika, że referendum chcą także byli wyborcy PO i Rafała Trzaskowskiego, którzy wyrażają zaniepokojenie polityką komunikacyjną miasta.


- Głos mieszkańców to kwintesencja demokracji. Razem zdecydujmy o najważniejszych sprawach dla naszego miasta – podsumował Jarosław Krajewski.


Przeprowadzenie referendum z inicjatywy rady miasta będzie wymagało poparcia projektu uchwały przez większość rady.


bottom of page