top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Piwnice Pałacu Saskiego otwarte

Do końca bieżącego roku na terenie dawnego Pałacu Saskiego (wysadzonego przez Niemców już po upadku Powstania Warszawskiego) będą trwały prace archeologiczne, które obejmą obszar aż 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Niemniej już teraz udostępniono zwiedzającym część niezwykłego terenu – piwnice magnackiej i królewskiej siedziby.

Obecnie można zapisywać się do zwiedzania terenu zarówno grupowego, jak i indywidualnego. Należy tego dokonać przez stronę internetową. Można zwiedzić teren inwestycji z przewodnikiem, stanąć nad odkopanymi piwnicami w specjalnie wyznaczonych strefach, gdzie znajdują się tablice informacyjne. Wycieczka trwa około godziny i jest bezpłatna.

Zdaniem rzecznika prasowego spółki Pałac Saski wyjątkową gratką dla architektów jest odnaleziony fragment elewacji z pawilonu Pniewskiego.

- Pniewski lubował się w piaskowcu, mieliśmy zdjęcia i rysunki, ale odtworzenie tego fragmentu elewacji było niesamowicie trudne – wskazał Sławomir Kuliński.- Mamy też mroczne pamiątki po 1944 roku, kiedy Pałac Brühla został wysadzony – dodał rzecznik instytucji. Opowiedział również o fragmentach budynku z charakterystycznymi otworami. - Te otwory to nic innego jak otwory nawiercone przez Niemców do zakładania ładunków wybuchowych i wysadzenia pałacu. Można tu zobaczyć, jak często były robione nawierty i jak dużo ładunków musiało zostać podłożonych – wyjaśnił, uchylając rąbka tajemnicy o zakamarkach archeologicznego placu historycznych odkryć.

Jednym z najciekawszych punktów w podziemiach Pałacu Saskiego jest miejsce, gdzie w II Rzeczypospolitej matematycy, zatrudnieni w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego, złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Prace na terenie Placu Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego trwają od zeszłego roku. Do tej pory spod gruzów wydobyto blisko 46 tys. zabytków, m.in.: monety, ozdoby, medaliki oraz naczynia posiadające zdobienia czy sygnatury wytwórni.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 roku.


bottom of page