top of page

Plan wizyty Joe Bidena w Polsce. Za niedługo wystąpienie w Arkadach Kubickiego!


Jesteśmy w trakcie trwania wizyty Joe Bidena w Polsce! Jaki jest harmonogram przyjazdu Prezydenta USA? Przedstawiamy poniżej.

Wtorek 21.02

Pierwszym punktem wydarzenia jest spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.


Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta USA w Polsce odbyła się godz. 12:50. Ok. godz. 13:00 odbędą się rozmowy w gronie przywódców. Później, na godz. 13:35 zaplanowano rozmowy oby delegacji. Przewodniczyć im będą Prezydenci obu krajów. Z Biura Polityki Międzynarodowej dowiadujemy się, że tematy poruszane podczas tego spotkania będą dotyczyły agresji Rosji oraz sposobów na jeszcze większe wsparcie Ukrainy. Innymi poruszonymi tematami mają być amerykańskie i polsko-amerykańskie inwestycje oraz inne pola, na których zaciśniona ma być współpraca gospodarcza. Oczekuje się, że prezydent Joe Biden potwierdzi zaangażowanie sojusznicze w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i całemu regionowi, a także potwierdzi gwarancje z art. 5. NATO.


O godz. 17:30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Joe Biden wygłosi przemówienie. We wcześniejszych artykułach umieszczaliśmy link do rejestracji na te wydarzenie. W powszechnej opinii publicznej oczekuje się, że owe przemówienie będzie miało znaczenie historyczne. W spotkaniu może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób, przemówienie będzie również transmitowane w polskich i zagranicznych stacjach telewizyjnych.

Środa 22.02

W środę prezydent Joe Biden weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Warto przypomnieć, że współgospodarzem tego wydarzenia jest polski prezydent Andrzej Duda. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy. Innym gościem specjalnym zaproszonym na szczyt będzie Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO od 2014 r. Planowe rozpoczęcie sesji plenarnej B9 wyznaczone jest na 14:40.


Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Comments


bottom of page