top of page
  • OK

Pociąg do czytania. Biblioteka na stacji metra

Wspólna inicjatywa Metra Warszawskiego i Urzędu Dzielnicy Targówek przyniesie nową, nietypową atrakcję dla mieszkańców stolicy. Na stacji Kondratowicza, drugiej linii metra, powstanie nowoczesna biblioteka, przenosząc księgozbiór jednej z miejskich wypożyczalni. Podobne rozwiązania cieszą się już popularnością na świecie.


W ciągu ostatnich dni, stołeczny ratusz za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o podjęciu decyzji o przekazaniu dwóch lokali na stacji Kondratowicza pod budowę biblioteki. Cała powierzchnia wynosi 145 metrów kwadratowych, a umowa w tej sprawie została już podpisana w lipcu tego roku.


Foto: UM Warszawa

Przeniesienie księgozbioru do biblioteki na stacji metra odbędzie się z istniejącej placówki, zlokalizowanej przy ulicy Kondratowicza 23. Planowany termin otwarcia nowej Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 przewidziany jest na pierwszy kwartał 2024 roku.


Nowa biblioteka na stacji Kondratowicza będzie pierwszym tego typu miejscem w Warszawie. Jednak warto zaznaczyć, że publiczne biblioteki na stacjach podziemnych kolei cieszą się powodzeniem w różnych miejscach na całym świecie. Przykłady można znaleźć w miastach takich jak Pekin, Nowy Jork, Stambuł, Meksyk, Londyn czy Praga, gdzie tego typu inicjatywy są doceniane przez społeczność lokalną.


Projekt biblioteki na metrze w Warszawie ma za zadanie zwiększyć dostęp do literatury i kultury w miejscach publicznych, które są często uczęszczane przez mieszkańców miasta. To ciekawe połączenie dwóch różnych przestrzeni - miejsca transportu publicznego i miejsca kulturalnego, co może sprzyjać zachęceniu do czytania oraz poszerzać wiedzę i pasje czytelnicze.

bottom of page