top of page

Poczta Polska wprowadziła znaczek z rodziną Ulmów


Poczta Polska poinformowała, że wyemitowano znaczek z rodziną Ulmów. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan.


W niedzielę 10 września w Markowej (woj. podkarpackie) odbyła się msza beatyfikacyjna rodziny Ulmów. W tym bezprecedensowym wydarzeniu wzięło udział ok. 37 tys. pielgrzymów. Podczas uroczystości, po trwającym 20 lat procesie beatyfikacyjnym, cała rodzina została wyniesiona na ołtarze.Józef Ulm i jego żona Wiktoria będąca w siódmym miesiącu ciąży oraz sześcioro ich maleńkich dzieci zostali zamordowani we wsi Markowa przez niemiecką policję za to, że przez półtora roku ukrywali na terenie swojego gospodarstwa Żydów, chroniąc ich przed deportacją do niemieckiego obozu. W 1995 roku Ulmom honorowy tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2016 roku prezydent Andrzej Duda otworzył w Markowej muzeum rodziny Ulmów na cześć Polaków ratujących Żydów z Holokaustu.


We czwartek 7 września, z udziałem ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 została otwarta wystawa upamiętniająca bohaterską postawę rodziny Ulmów. Ekspozycję przygotowało Biuro „Niepodległa” i będzie dostępna dla zwiedzających od 15 października.


Beatyfikację polskich "Samarytanów" uczciła również Poczta Polska. Znaczek z wizerunkiem całej rodziny Ulmów w plenerze wyemitowano w nakładzie 120 tys. sztuk. Projekt, którego autorem jest Jarosław Ochendzan, nawiązuje bezpośrednio do obrazu beatyfikacyjnego odsłoniętego podczas uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów.

Comments


bottom of page