top of page
  • OK

Polska odzyskała zrabowane dzieła sztuki

Trzy obrazy na płótnie, gwasz na papierze, XVIII-wieczna szklanica oraz zespół sześciu fotografii. Łącznie 11 obiektów powróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie po tym, jak zostały utracone w czasie II wojny światowej oraz w wyniku kradzieży w II połowie XX wieku. To kolejny sukces ministerstwa kierowanego przez wicepremiera Piotra Glińskiego.


W ubiegły wtorek, na uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, przekazał do zbiorów muzealnych cenne obiekty sztuki odzyskane po latach poszukiwań. Wydarzenie było częścią trwającego procesu odzyskiwania strat wojennych oraz obiektów zaginionych w wyniku powojennych kradzieży.


Minister Gliński przypomniał zgromadzonym, że straty wojenne Polski to ponad pół miliona dzieł sztuki utraconych podczas II wojny światowej. Zauważył również, że w czasach PRL-u, z powodu niekontrolowanych wypożyczeń i licznych kradzieży, liczba utraconych dzieł sztuki nadal rosła. W ostatnim czasie, rząd podjął intensywne wysiłki, aby odzyskać te bezcenne dzieła.


Działania te są realizowane dzięki działaniu specjalnego departamentu resortu kultury, który codziennie przeszukuje miliardy informacji w Internecie, w poszukiwaniu wskazówek o potencjalnym położeniu polskich skarbów narodowych. Ta operacja jest możliwa dzięki współpracy z różnymi instytucjami i osobami na całym świecie, specjalizującymi się w poszukiwaniu dzieł sztuki. Zgłaszają się również prywatni obywatele, którzy nie są pewni, czy posiadane przez nich dzieła sztuki nie są stratami wojennymi.


Podczas uroczystości zaprezentowano 11 odzyskanych dzieł, które były w większości stratami wojennymi. Wśród nich znalazły się takie perełki jak: trzy obrazy na płótnie, wspaniały gwasz Józefa Brandta, fotografie tatrzańskie skradzione z muzeum po wojnie, oraz XVIII-wieczna szklanica.


Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Łukasz Gaweł, wyraził głęboką wdzięczność za odzyskane dzieła, podkreślając, że takie uroczystości są dla muzeum "wielką radością". Podziękował również za pracę zespołu MKiDN, którego nieustępliwe wysiłki przyczyniły się do odzyskania tych skarbów.

Na zakończenie uroczystości, minister Gliński uhonorował osoby zasłużone w odzyskiwaniu dzieł sztuki. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali Anna Pruss-Świątek i Roman Olkowski. Sylwester Rudnik i Piotr Molenda zostali odznaczeni odznaką "Zasłużony dla Kulturze Polskiej" za przekazanie 26 grafik na rzecz Skarbu Państwa.


Lista odzyskanych dzieł obejmuje: "Siuprem zieleniaczek" Romana Szwojnickiego, "Portret Leopoldyny Kuczyńskiej" Andrzeja Grabowskiego, "Koncert" Jana Horemansa, gwasz "Kozak (Buńczucznik)" Józefa Brandta, XVIII-wieczna szklanica z przedwojennej kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich oraz zespół sześciu fotografii z widokami Tatr i Zakopanego autorstwa Stanisława Bizańskiego, stanowiących część kolekcji Mieczysława Geniusza. Wszystkie te dzieła zostały utracone z kolekcji Muzeum Narodowego w czasie II wojny światowej oraz w wyniku kradzieży w II połowie XX wieku, a teraz powróciły do swojego prawowitego miejsca.Comments


bottom of page