top of page

Polska występuje o zgodę do Berlina na dostawę myśliwców na Ukrainę

Jak donosi niemiecki dziennik Tagesschau.de, Polska wystąpiła do rządu Niemiec o zgodę na dostawę kolejnych samolotów myśliwskich MiG-29 na Ukrainę. Taka zgoda jest potrzebna, ponieważ maszyny pochodzą ze starych NRD-owskich zasobów niemieckiego lotnictwa wojskowego.
W roku 2002 Niemcy sprzedały Polsce 23 myśliwców typu MiG-29. Jacek Siewiera – szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w marcu, że Polska dysponuje jeszcze zasobem tych maszyn i chce przekazać je na Ukrainę celem wsparcia. Według relacji Tagesschau.de, polski rząd już w połowie marca zapowiedział, że przygotowuje się do dostarczenia na Ukrainę pierwszych myśliwców typu „MiG”. Od tego czasu na Ukrainę wysłano osiem maszyn.


Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska chce udostępnić Ukrainie "całą swoją flotę MiG-ów", liczącą około 30 samolotów. W tym maszyny zakupione z Niemiec. W umowach sprzedaży w takich przypadkach zwykle zastrzega się, że niemiecki rząd musi wyrazić zgodę na ewentualny, późniejszy transfer sprzętu.


Według nieoficjalnych doniesień Süddeutsche Zeitung, rząd federalny Niemiec ma wyrazić zgodę na przekazanie MiG-ów na Ukrainę. Ta informacja nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Kommentare


bottom of page