top of page

Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie


Kolejny Polak w kosmosie, budowa nowych satelitów obserwacyjnych, które wzmocnią zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego oraz zwiększenie o 295 mln euro polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w latach 2023-2025 – to rezultaty porozumień dotyczących programów wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego.


29 sierpnia minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny ESA dr Josef Aschbacher podpisali kolejne porozumienia, w efekcie których ma nastąpić wzrost poziomu rodzimych technologii kosmicznych. Zakłada się, że w Polsce zostaną wybudowane dwie lub trzy nowe satelity obserwacyjne, a polskie firmy podpiszą kolejne kontrakty. Umowy dotyczą również kwestii staży dla polskich absolwentów w ESA.


Ponadto Polskę czeka historyczne wydarzenie – drugi w historii polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane rodzime technologie.


"W ubiegłym roku świętowaliśmy 10-lecie Polski w ESA, a polscy inżynierowie są zaangażowani w wiele naszych flagowych misji. Jeśli w nadchodzącej dekadzie Europa chce grać w tej samej lidze co inne potęgi, musimy zwiększyć nasze ambicje. Bardzo się cieszę, że Polska zrozumiała to przesłanie: nowa misja astronautyczna, wraz z ogłoszonymi dziś inwestycjami, oznacza, że Polska pozycjonuje się jako kraj kosmiczny i kluczowy partner w sektorze kosmicznym zarówno w Europie, jak i na świecie" - podsumował podczas konferencji dyrektor generalny ESA dr Josef Aschbacher.

bottom of page