top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Popiersie śp. Janusza Krupskiego w Ossowie

W poniedziałek 14 sierpnia 2023r. odsłonięto w Ossowie popiersie śp. Janusz Krupskiego. Pomnik stanął na Polanie Dębów Pamięci 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, dołączając do figur śp. Prezydenta RP Lecha Kacyzńskiego, śp. Zbigniewa Wassermanna, śp. Ryszarda Kaczorowskiego oraz śp. Macieja Płażyńskiego. W wydarzeniu wzięli udział, między innymi: Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Poseł Zdzisław Sipiera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

- To już 37. pomnik upamiętnionych ofiar poległych 10 kwietnia 2010 roku w zamachu pod Smoleńskiem. W tym panteonie pokazujemy im swoją wdzięczność za wierną służbę Bogu i Ojczyźnie – stwierdził podczas wieczornej uroczystości Ryszard Walczak, działacz Prawa i Sprawiedliwości.List do uczestników uroczystości, które wpisywały się w obchody 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej, skierował wicepremier Jarosław Kaczyński. Słowa prezesa PiS odczytał starosta wołomiński Adam Lubiak.

- Janusz Krupski był mocno osadzony w etosie niepodległościowym, zaskarbiał sobie tym wdzięczność wielu ludzi, a dla współpracowników był prawdziwym autorytetem. Z prób, którym był poddawany, wychodził zwycięsko – przypomniał w liście Jarosław Kaczyński.

Głos zabrała Joanna Krupska - żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Krupskiego.

- Dla mnie to najbliższa osoba w życiu. Zaświadczam, że był pięknym człowiekiem – stwierdziła wzruszona wdowa.

Uczestnicy wydarzenia, po okolicznościowych przemówieniach, złożyli kwiaty przed nowo odsłoniętym popiersiem śp. Janusza Krupskiego oraz tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

Janusz Krupski był historykiem, wydawcą, urzędnikiem państwowym, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, w latach 2006–2010 kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.


Commentaires


bottom of page