top of page

Porozmawiajmy o Warszawie

W dniu 6 marca b.r. w poniedziałkowy wieczór w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Warszawie”. Gościem specjalnym posła Jarosława Krajewskiego z PiS był wicepremier prof. Piotr Gliński.Sala Domu Kultury przy ul. Zagłoby była pełna mieszkańców Ursusa reprezentujących różne środowiska i grupy społeczne. Spotkanie było niezwykle merytoryczne. Pytanie w głównej mierze dotyczyły spraw związanych z kulturą, również w kontekście dzielnicowym.


Przede wszystkim premier Piotr Gliński poinformował, że wkrótce ponownie odwiedzi Ursus, ponieważ zbiory Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie wzbogaciły się unikatową kolekcję eksponatów stanowiących wyposażenie tzw. „Muzeum Zakładowego” Ursus Sp. z o.o. i kolekcja ta eksponowana będzie w jednej z hal na terenie dzielnicy. To bardzo ważne dla mieszkańców Ursusa, ponieważ produkcja traktorów jest elementem lokalnej tożsamości. Ofiarowana Muzeum kolekcja jest przekrojowym zbiorem ukazującym historię wytwórczości zakładów związanych z marką Ursus, której ważną cześć produkcji, szczególnie powojennej, stanowił sprzęt rolniczy. Najstarszym wśród dziewięciu otrzymanych w darze ciągników jest „Ursus” model 1921/1922, wytwarzany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Uruchomienie produkcji „ciągówek” rozpoczęło historię rozwoju traktorów w Polsce.


W swoich pytaniach mieszkańcy byli zainteresowani również opiniami przedstawicieli PiS w zakresie bieżącej sytuacji politycznej. Jedno z pytań dotyczyło relacji polsko-ukraińskich w kontekście sprawy związanych z polska kulturą i tożsamością na Kresach. Premier Piotr Gliński poinformował, że przed rozpoczęciem wojny wiele spraw dla Polski kluczowych było nierozumianych i nierozwiązywanych, w szczególności kwestia ekshumacji i pochówków ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Po rozpoczęciu wojny Ukraińcy zobaczyli, że Polska jest pionierem pomocy dla Ukrainy i to zmienia ich stosunek także do tych spraw.


W kontekście ostatnich głośnych kontrowersji związanych z udziałem Warszawy w organizacji C40 i rekomendacji w zakresie wprowadzania ograniczeń spożywania mięsa, posiadania samochodów, a nawet zakupu odzieży, poseł Jarosław Krajewski wielokrotnie podkreślał, że „Warszawa powinna być miastem wolności”.


Bardzo ciekawym elementem było wystąpienie jednego z mieszkańców, który we wstępie przedstawił się jako członek i wyborca Platformy Obywatelskiej. W odpowiedzi na swoje pytania dotyczące zmian w zakresie poprawy jakości powietrza w Warszawie, uzyskał od przedstawicieli informację Prawa i Sprawiedliwości informację, że w tym zakresie kluczowa jest budowa elektrowni jądrowej czym na poważnie zajął się dopiero rząd Mateusza Morawieckiego, a po rządach Donalda Tuska nie pozostały nawet projekty. Wyborca PO pytał również o działania w zakresie poprawy zdrowia psychicznego młodzieży. Miłym akcentem było to, że pozostali uczestnicy spotkania pochwalili odwagę młodego wyborcy PO, że nie bał się podjąć rozmowy, podziękowano za jego udział w spotkaniu. To standardy zupełnie nie spotykane na podobnych spotkaniach z Rafałem Trzaskowskim.

bottom of page