top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Porozumienie ponad podziałami ws. metra?

W czwartek 11 maja 2023r. przedstawiciele warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości wystosowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego list z propozycją współpracy ponad podziałami politycznymi, w zakresie strategicznej inwestycji budowy sieci metra w Warszawie.

- Wierzę w to, że jest możliwe zbudowanie szerokiego konsensusu i porozumienia zaakceptowanego przez zdecydowaną większość mieszkańców Warszawy, żeby osiągnąć kompromis co do dalszych kierunków rozwoju metra. Tak żeby można było mówić o trwałym porozumieniu na rzecz budowy metra. Ale nie chcemy ścigać się z politykami PO na puste obietnice, tylko chcemy merytorycznej, rzetelnej pracy, która przybliży mieszkańców Warszawy do tego, że to metro w ich dzielnicach będzie realne – zadeklarował poseł Jarosław Krajewski.

Politycy, których partia w warszawskiej Radzie Miasta znajduje się w opozycji, liczą, że prezydent Trzaskowski pokaże nie tylko analizy i ekspertyzy w tym zakresie, ale też wiarygodne źródła finansowania budowy metra do 2050 roku.

Dariusz Figura, szef klubu PiS w Radzie Warszawy, wyraził oczekiwanie, że oprócz konsultacji społecznych (które opóźniają się o kolejne tygodnie), władze miasta zorganizują razem z miejską opozycją debaty ekspertów oraz dyskusje polityczne w gremiach samorządowych.

Zaproszony na konferencję ekspert ds. transportu Jarosław Kiepura stwierdził, że zespół w którym pracował, przygotował dwie koncepcje.

- Połączenie z Wilanowa na Tarchomin, w osi północ-południe oraz w osi wschód-zachód z Gocławka na Karolin. Te koncepcje w roku 2019 poddane zostały profesjonalnej analizie czyli wykonano studium przedprojektowe. Linia Wilanów - Tarchomin, w nieco zmodyfikowanym przebiegu, daje 30 tys. pasażerów w szczycie przewozowym, natomiast druga linia - 19 tys. – opisał ów projekt sprzed kilku lat ekspert.

Politycy PiS, wskazując na podobieństwa koncepcji ich partii oraz planów ratusza, tym bardziej wyrazili nadzieję, że uda się, przy minimum dobrej woli politycznej, zawrzeć w sprawie rozbudowy metra porozumienie ponad podziałami – dla dobra warszawiaków.bottom of page