top of page
  • OK

Powstańcy Warszawscy pozostawieni bez obiecanego Domu Wsparcia


W 2017 roku stołeczni radni podjęli uchwałę o adaptacji zabytkowego budynku przy ul. Hrubieszowskiej 9 na Woli w Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Pomimo upływu 6 lat obiecany obiekt nie powstał i nie jest planowana jego realizacja. Powstańcy są przez to dalej pozbawieni wsparcia całodobowego oraz w weekendy.


Przed wojną kamienica przy Hrubieszowskiej 9 na Woli tętniła życiem, jako pierwsza polska wytwórnia łańcuchów rolkowych Stanisława Kubiaka. Ta budowla z 1923 roku, stojąca w samym sercu dzielnicy, po latach zapomnienia miała odzyskać swoje znaczenie. W 2017 r., stołeczni radni podjęli decyzję o adaptacji budynku na Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, inicjatywę pozytywnie ocenioną przez wielu mieszkańców. Jednak dzisiaj, po szeregu kolejnych przesunięć terminu otwarcia, z planów na renowację budynku zrezygnowano. Kamienica powoli niszczeje, a ambicje stolicy wobec tego miejsca wydają się być zapomniane. Działania miasta okazują się być dalekie od pierwotnych zapowiedzi, co budzi duże kontrowersje.


Mimo obietnic, które kierowały się bezpośrednio do Powstańców Warszawskich, nowe plany miasta wykluczają zaangażowanie tego miejsca w pomoc i wsparcie dla tej wyjątkowej grupy weteranów. Tomasz Keller z Urzędu Dzielnicy Wola tłumaczy to jako wynik braku zainteresowania ze strony samych Powstańców.


To jednak budzi zdziwienie, gdyż obecny Dom Powstańców na Nowolipiu nie oferuje weekendowej ani całodobowej opieki, co dla wielu z nich jest kluczowe.


"Ta opieka powinna być większa" - mówi Pan Zbigniew Daab ps. "Kapiszon", uczestnik Powstania jako 15-latek.


Więcej, architektoniczna koncepcja dla kamienicy przy Hrubieszowskiej 9 była już przygotowana. Zakładała ona generalny remont i modernizację dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 700 mkw., z punktem informacyjnym, salą klubową, dużym pokojem dziennym, kuchnią, jadalnią, zmywalnią i pomieszczeniami magazynowymi na parterze. Natomiast na piętrze miały znaleźć się pomieszczenia do spotkań, rehabilitacji oraz gabinet lekarski i porad.


OBIETNICE:

Projekt Domu Wsparcia/UM Warszawa

RZECZYWISTOŚĆ:


Kamienica przy Hrubieszowskiej 9 stanowi nie tylko cenny zabytek, ale przede wszystkim mieści w sobie ogromny potencjał. Zamiast stanowić miejsce upamiętnienia i wsparcia dla Powstańców Warszawskich, niszczeje. Mieszkańcy Warszawy z niepokojem obserwują ten proces, zastanawiając się, co przyniesie przyszłość dla tego historycznego miejsca. Obecnie, miasto rozważa utworzenie tu ośrodka pomocy społecznej lub kultury, ale konkretnych planów na razie brak.


Można jedynie mieć nadzieję, że władze miasta nie zapomną o pierwotnym zobowiązaniu i że Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich wciąż ma szansę powstać - czy to przy Hrubieszowskiej, czy gdziekolwiek indziej. W końcu, to nie tylko kwestia upamiętnienia, ale przede wszystkim - wsparcia tych, którzy swoim męstwem zapisali się na stałe w historii naszego miasta.

bottom of page