top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Premier Morawiecki o inwestycjach na Mazowszu

Premier Mateusz Morawiecki ruszył w trasę po Polsce, rozpoczynając od Mazowsza. Odwiedził kilka miejscowości, które realizują inwestycje lokalne ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

W regionie płockim w piątek 28 kwietnia 2023r. szef rządu zawitał do Gostynina i Staroźreb.

W Gostyninie premier odwiedził Miejskie Przedszkole nr 4, w którym trwa rozbudowa. Inwestycja jest warta 13,5 mln złotych, a blisko 10 mln złotych pochodzi z rządowego dofinansowania. Przedszkole zaoferuje łącznie około 400 miejsc dla dzieci.

Premier Mateusz Morawiecki wspominał o licznych inwestycjach w edukację i wychowanie dzieci. Przypomniał również, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości liczba miejsc w żłobkach oraz klubach dziecięcych zwiększyła się trzykrotnie (około 80 000 w 2015r., obecnie niemal 240 000). W samym 17-tysięcznym Gostyninie w ostatnich latach powstały 3 dodatkowe żłobki.

Prezes Rady Ministrów odniósł się też do inwestycji komunikacyjnych w pobliskim Sochaczewie:

- Sochaczew jest świetnym przykładem, jak programy rządu Prawa i Sprawiedliwości działają na rzecz samorządów lokalnych i wzbogacają możliwości przyciągania przedsiębiorców. Dziś rozmawiałem z ministrem Maciejem Małeckim, który zabiegał o wielki, bezprecedensowy rozwój dróg dla Sochaczewa. Sam zdumiałem się, że w jednym czasie rozpoczęte zostaną remonty 33 ulic w Sochaczewie. Bardzo się cieszę, bo słyszałem, że na niektóre z tych ulic mieszkańcy Sochaczewa czekali 70 lat. To wielka sprawa. Zależy nam na tym, żeby w miejscach takich jak Sochaczew z miesiąca na miesiąc i z roku na rok podnosić jakość życia mieszkańców.

Następnie premier odwiedził Staroźreby koło Płocka. Przyjechał na teren budowy Kompleksu Kulturalno-Oświatowego. Będzie tu biblioteka, żłobek i przedszkole. Koszt inwestycji to nieco ponad 11 mln złotych. Rządowy fundusz dołożył 8,5 mln złotych.

- Cieszę się, że gmina całkiem liczna, siedmiotysięczna, ma teraz dużo lepsze perspektywy. Ale te lepsze perspektywy dla mieszkańców muszą jednocześnie oznaczać, że tworzymy instytucje publicznie dostępne, które są dla mieszkańców czymś bardzo ważnym. Bo tu znowu mamy i żłobek, i przedszkole, i taki ośrodek kultury, (...) bibliotekę gminną, która będzie ogniskować życie kulturalne w tej gminie – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Łącznie od 2021r. z rządowego programu inwestycji lokalnych (promowanego obecnie pod hasłem „Polska jest jedna”) Mazowsze otrzymało 6 775 044 426 zł, najwięcej na infrastrukturę drogową (blisko 3,5 mld zł) oraz wodno-kanalizacyjną (ponad 1 mld zł).Comments


bottom of page