top of page

Prezydent Steinmeier: "Nigdy więcej!” Niemieckie media o 80-tej rocznicy powstania w getcie

19 kwietnia przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające męczeństwo ofiar tamtych wydarzeń. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w niemieckiej prasie.
W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier, prezydent Izraela Isaak Herzog i przedstawiciele środowisk żydowskich. W swoich przemówieniach politycy mówili o niezawinionych cierpieniach i heroizmie tych, którzy w obliczu śmierci z rąk nazistowskiego okupanta zdecydowali się chwycić za broń.


"Kiedy zamykam oczy - mogę zobaczyć dzielnych bojowników powstania, wyobrazić sobie członków Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Kilka setek tylko naprzeciwko tysięcy nazistowskich żołnierzy, którzy napłynęli jak wielka rzeka do getta, by ich unicestwić. Naprzeciwko wyszkolonych, potwornych sił nazistowskiego wroga, uzbrojonych od stóp do głów, które wywarzały kolejne drzwi, dom po domu, w okrutnym, niepojętym pościgu za Żydami, w którym wyrok był jeden - śmierć i Zagłada"- powiedział prezydent Isaak Herzog.


Szeroko komentowane w niemieckiej prasie było zwłaszcza przemówienie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, który poprosił o przebaczenie za "zbrodnie, które Niemcy popełnili w tym miejscu":

"Niemcy prześladowali, zniewalali i mordowali Żydów i Żydówki Europy, Żydów i Żydówki Warszawy z okrucieństwem i barbarzyństwem, których nie da się opisać" – kontynuował prezydent Steinmeier. Podkreślił również, że tego typu agresja nie powinna mieć miejsca nigdy więcej i nawiązał do wydarzeń na Ukrainie:

"Najważniejsza nauka płynąca z niemieckiej historii brzmi: nigdy więcej! (...) 'Nigdy więcej' oznacza, że żadna zbrodnicza wojna w Europie, taka jak inwazja rosyjska na Ukrainę, nie powinna mieć miejsca. 'Nigdy więcej' oznacza: stoimy twardo po stronie Ukrainy – wspólnie z Polską i naszymi pozostałymi sprzymierzeńcami".

תגובות


bottom of page