top of page

Prezydent Warszawy przegrał w sądzie z Fundacją Pro – Prawo Do Życia

W środę 11 stycznia 2023r. odbędzie się kolejna rozprawa Justyny Wydrzyńskiej. Działaczka organizacji proaborcyjnych (m.in. Aborcyjnego Dream Teamu) jest oskarżona o popełnienie przestępstwa z art. 152 § 2 Kodeksu karnego. Aktywistka przekazała środki wczesnoporonne kobiecie zamierzającej dokonać aborcji, przyczyniając się do nielegalnej aborcji.

Od dłuższego czasu działacze ruchów pro life, sprzeciwiający się aborcji, zapowiadali demonstrację przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga w dniu rozprawy. Zgody nie wyraził jednak włodarz stolicy. W czwartek 5 stycznia 2023r. po południu Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się jednak do wniosku Fundacji Pro-Prawo do życia i uchylił decyzję prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o zakazie przeprowadzenia zgromadzenia.

- Wydanie zakazu nie może opierać się tylko na przypuszczeniach bądź spekulacjach, nie może wynikać z tego, że większość lub część mieszkańców nie akceptuje poglądów organizatora zgromadzenia – brzmiał fragment sentencji wyroku.


Konkluzja składu sędziowskiego brzmiała: „Reasumując, w ocenie Sądu Okręgowego, ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż wydanie zaskarżonej decyzji nie było poprzedzone odpowiednimi czynnościami wyjaśniającymi ze strony Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, w tym w szczególności analizą oceny ryzyka zgromadzenia przez Policję”.


Fundacja Pro-Prawo do Życia poinformowała, że to kolejny sądowy sukces w batalii z władzami miasta o prawo do manifestowania konserwatywnych poglądów. Pod koniec zeszłego roku włodarz stolicy bezskutecznie próbował zakazać organizacji pod warszawskim ratuszem pikiety informującej o przestępstwach, których dopuścił się członek grupy LGBT Homokomando, a z której przedstawicielami fotografował się Trzaskowski.


Wyrok Sądu Okręgowego potwierdził dosyć utrwaloną linię orzeczniczą, z której wypływa wniosek o otwartości Warszawy na wszelkie formy zgodnej z prawej ekspresji własnych poglądów przez różnorodne ideowo środowiska.

bottom of page