top of page

Procesja w Niedzielę Palmową w Szydłowcu

Zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową w Szydłowcu symbolicznie odtworzony został wjazd Jezusa do Jerozolimy.


W Kościele katolickim Niedziela Palmowa to pamiątka tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Według ewangelicznych opisów w okolicy Betfage, niedaleko Góry Oliwnej, Chrystus dosiadł osiołka i w otoczeniu wiwatującego tłumu wjechał do świętego miasta, a lud, wyrażając radość i uwielbienie, rzucał mu pod nogi płaszcze, gałązki, i wykrzykiwał "Hosanna".


2 kwietnia o 11.45 spod miejskiego ratusza wyruszyła procesja, której celem był kościół św. Zygmunta, w którym w południe odprawiona została msza święta. Przodowała jej wysoka na dwa metry drewniana figura Chrystusa na osiołku. To kopia XVI-wiecznej rzeźby z Szydłowca, która od wielu lat jest w Muzeum Narodowym w Krakowie. Oryginał powstał pod koniec XV w. Figura należała do rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r., i była przechowywana w szydłowieckiej farze. Do muzeum w Krakowie trafiła na początku ubiegłego wieku.


Szydłowiec jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w których tradycja procesji z Chrystusem na osiołku, jest nadal celebrowana. Podobne procesje odbywają się w Tokarni, Nowym Sączu i w Marcinkowicach (Małopolskie).


Po mszy odbył się kiermasz wielkanocny. Na kramach rozstawionych na rynku można było kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i wyjątkowe wielkanocne dekoracje. Były również stoiska ze świątecznymi przysmakami. Kiermaszowi towarzyszyć będzie też konkurs palm i pisanek.

bottom of page