top of page

Profilaktyka dla kobiet – Maków Mazowiecki


W okresie od 26 maja do 26 września 2023 w SPZOZ-ZZ w Makowie Mazowieckim będzie realizowany projekt "Mazowsze dla zdrowia kobiety". Celem projektu jest profilaktyka kobiet w zakresie nowotworów piersi i układu rozrodczego.


Nie od dziś wiadomo, że wykrycie nowotworu na wczesnym etapie w większości przypadków równa się większym szansom na wyleczenie. Ryzyko zachorowania na raka wzrasta znacząco po 30 roku życia.


I choć samoświadomość 30-latki często różni się od sposobu myślenia 20-latki, lęk przed potencjalnym zachorowaniem w wielu przypadkach jest na tyle duży, że kobiety chętnie przekładają badania „na później”. Zwłaszcza, gdy ogólne samopoczucie zdaje się być dobre.


Akcja „Mazowsze dla zdrowia kobiety” to pierwsza edycja autorskiego programu samorządu województwa. Jego głównymi założeniami jest edukacja zdrowotna oraz szeroko pojęta profilaktyka chorób, które występują częściej u kobiet, w tym m.in.: nowotworów, osteoporozy czy chorób uroginekologicznych. Wnioskodawcy (powiaty bądź miasta na prawach powiatu z województwa mazowieckiego) mogli złożyć wnioski o dotacje do 7 marca 2023 r.


W ramach profilaktyki nowotworów piersi i układu rozrodczego kobiety z terenu: Maków Mazowiecki, gminy Szelków oraz gminy Karniewo będą mogły wykonać następujące badania:

Laboratorium Analityczne:

- marker nowotworowy jajnika i macicy CA/25

- morfologia z rozmazem

- poziom witaminy D3


Harmonogram badania - USG piersi (Oddział Ginekologiczno-Położniczy):

- poniedziałek - godz. 9:00-12:00

- środa - godz. 9:00-12:00

- czwartek - godz. 9:00-11:30

- piątek - godz. 9:00-11:30


Profilaktyka chorób układu pokarmowego u kobiet z gminy Krasnosielc, Płoniawy-Bramura i Różan:

Laboratorium Analityczne:

- Przeciwciała anty-HCV


Pracownia Endoskopowa:

- Kolonoskopia


Zapisy i informacja pod nr tel.: 573 144 118


Źródło:

ZAPRASZAMY KOBIETY NA BADANIA - Aktualności 2023 | Urząd Miejski Maków Mazowiecki (makowmazowiecki.pl)

bottom of page