top of page

Program „Zwiastun”


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński spotkał się w piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego z amerykańskimi żołnierzami NATO. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Zwiastun", którego założeniem jest przybliżenie żołnierzom historii Polski i postaw patriotycznych w kontekście najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały polską tożsamość.


Program Zwiastun to największy projekt edukacyjno-historyczny Polskiej Fundacji Narodowej realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, w skład której wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Program działa od 2017 r. i w ramach programu do tej pory zorganizowanych zostało już ponad 300 wycieczek do miejsc pamięci w Polsce, w których wzięło udział ok. 3,5 tys. żołnierzy.


„1 sierpnia 1944 r. żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli nierówną walkę z wojskami niemieckimi o wyzwolenie okupowanej od 5 lat Warszawy. Bój o niepodległą Polskę zakończył się po 63 dniach, stając się największą akcją zbrojną podziemia w czasie II wojny światowej. Niestety, nie zakończyło się sukcesem. W Powstaniu wzięło udział ok. 45 tys. powstańców, z czego ponad połowa z nich zginęła. Szacuje się, że w czasie Powstania zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców w Warszawie. Polacy zawsze byli gotowi bronić naszego kraju i walczyć o wolność oraz niepodległość. Nasza historia jest pełna wydarzeń, w których stawialiśmy czoła zarówno Niemcom, jak i Rosjanom. Powstanie Warszawskie to jedno z wielu przykładów polskiej determinacji w obliczu agresywnych działań naszych sąsiadów” – powiedział szef resortu kultury, przybliżając jednocześnie amerykańskim żołnierzom historię Powstania Warszawskiego.Minister Piotr Gliński i uczestnicy programu Zwiastun wspólnie zwiedzili siedzibę MPW oraz złożyli wieńce i zapalili znicze pod Murem Pamięci znajdującym się przy Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym wykuto tysiące nazwisk osób poległych w Powstaniu.


"To Muzeum bardzo dobrze oddaje charakter tego, jak walczyliście i skąd bierze się polski patriotyzm” – podsumował jeden z uczestników spotkania - ppłk Timothy Decker z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim.

Comments


bottom of page