top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Przysięga 1800 studentów uczelni wojskowych

W sobotę 30 września 2023r. nad ranem grupa 1800 żołnierzy rozpoczynających studia na czterech uczelniach wojskowych złożyła uroczystą przysięgę. Miejscem ślubowania był plac przy ulicy Kaliskiego 2, czyli teren Wojskowej Akademii Technicznej.Przysięgę złożyli dziś podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej. Blisko 2000 studentów rozpoczęło dziś służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny z 2022r. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. Znacząco wzrośnie również wynagrodzenie. Od pierwszego roku studiów będą otrzymywać 100 proc. najniższego uposażenia żołnierzy zawodowych (w 2023 r. ta kwota to 4960 zł). Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość miesięcznego wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać i zależeć od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.

- Kiedy rozmawiałem z komendantami, rektorami mówili, że to wydarzenie historyczne (...) Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi. To bardzo dobry znak i sygnał mówiący o tym, że Wojsko Polskie jest coraz silniejsze – stwierdził obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że rok 2015 był ważny i świadczy on o pewnym przełomie jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego. – Wcześniej jednostki były rozwiązywane, również akademie wojskowe traciły słuchaczy, podchorążych, studentów – dodał.

Comments


bottom of page