top of page

Puste Ramy

To kampania zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest przypomnienie jak wiele dzieł sztuki i dóbr kultury zaginęło, bądź zostało zrabowanych podczas II wojny światowej z polskich zbiorów. W ramach kampanii w wielu muzeach z całej Polski zawisły symbolicznie puste ramy.


Akcja „Puste Ramy” może się niektórym kojarzyć z aresztowaniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podczas obchodów milenium chrztu Polski w 1966 – w okresie tych kilku lat, gdy obraz był „więziony” przez komunistów, po Polsce w geście protestu wędrowały symboliczne, puste ramy.


Jednakże w tym przypadku związku z kopią cudownego wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry nie ma, a sama inicjatywa ma na celu uświadomienie społeczeństwa, że polskie muzea wyglądałyby dzisiaj zapewne inaczej, gdyby ze zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych nie zginęło kilkaset tysięcy dzieł sztuki. Z jednej strony podczas wojny rabowali Niemcy, którzy masowo wysyłali łupy do Berlina, a z drugiej strony - Armia Czerwona.W wielu muzeach w całej Polsce zwiedzający mogą poczuć „klimat pustki”, patrząc na przygotowane ramy oczekujące treści. Z terenu województwa mazowieckiego w akcję „Puste Ramy” włączyły się, m.in., Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

bottom of page