top of page

Radni KO zadecydowali – będzie Strefa Płatnego Parkowania na Saskiej Kępie

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy (9 marca 2023r.) większość radnych poparła forsowany przez prezydenta stolicy plan rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania o rejon Saskiej Kępy i Kamionka na Pradze-Południe. Rozwiązanie, przeciwko któremu protestowało od dawna wielu mieszkańców, poparli radni Koalicji Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy. Przeciwko byli tylko radni Prawa i Sprawiedliwości.Rządzący Warszawą radni Koalicji Obywatelskiej dążyli do jak najszybszego przeforsowania swojego stanowiska, bagatelizując decyzję Rady Miasta z października ubiegłego roku (zaakceptowano wówczas petycję mieszkańców Saskiej Kępy, przeciwnych płatnemu parkowaniu).


- Mam doświadczenia z innych stref SPPN i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Warszawa jest dużym miastem, do którego ludzie przyjeżdżają do pracy, czy z innych powodów. Wydaje się, że objęcie SPPN kolejnych rejonów miasta jest bardzo ważne – przekonywał przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski.

Samorządowcy z klubu KO zapewniali, że „w innych miejscach gdzie została wprowadzono strefa płatnego parkowania, zwiększyła się dostępność miejsc parkingowych, ponieważ osoby przyjezdne zostawiały samochody poza strefą”.


- Nie dość, że po wprowadzeniu strefy zmniejszy się liczba miejsc parkingowych, to remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej spowoduje likwidację funkcjonujących tam parkingów – odpowiadał radny klubu PiS Jacek Cieślikowski.


Z kolei radny PiS Piotr Szyszko przypomniał, że Rada Dzielnicy Pragi-Południe przyjęła (ponad partyjnymi podziałami) stanowisko przeciwko wprowadzeniu strefy na terenie dzielnicy.


Natomiast radny PiS Oskar Hejka wskazywał na prawdopodobne motywy, którymi kieruje się warszawski ratusz. Z jednej strony to uleganie ideologii eko-aktywistów, z drugiej zaś pobudki ekonomiczne. „Parkowanie w Warszawie jest bardzo dobrym biznesem. Można na nim zarobić” – stwierdził.


Wprowadzenie SPPN na Saskiej Kępie i Kamionku wzbudzało wiele dyskusji. Przeciwni temu rozwiązaniu byli mieszkańcy - złożyli do Rady Warszawy dwie petycje, które zostały przyjęte przez radnych. Niestety ich głos 9 marca 2023r. został zlekceważony.


Po niedługim czasie posiadający większość radni KO zdecydowali o przerwaniu dyskusji, poddali wniosek pod głosowanie i stało się – od października mieszkańcy Saskiej Kępy i Kamionka będą mieli w swojej okolicy Strefę Płatnego Parkowania.


Nie pierwszy raz w historii działań Rady Warszawy obecnej kadencji dialog z mieszkańcami okazał się pięknym frazesem używanym przez rządzącą KO i prezydenta Rafała Trzaskowskiego jedynie na potrzeby kampanii wyborczej.

bottom of page