top of page

Radni z Pragi Północ przeciw likwidacji Domu Samotnej Matki


Sprawa likwidacji na Pradze Północ rozgrzewa do czerwoności mieszkańców, jak i lokalnych samorządowców.


Temat stał się głównym punktem obrad Rady Dzielnicy we wtorek 11 października 2022r. Niestety nie pojawiła się na niej, mimo zaproszenia, wiceprezydent stolicy Aldona Machnowska-Góra. Władze miasta reprezentowała Bożena Zawadzka z miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Zaskoczyła zebranych, gdyż poinformowała, iż placówka pomagająca samotnym matkom ma nie być przenoszona (mówiło się o Białołęce), lecz „wygaszana”, czyli bezpowrotnie zlikwidowana. Lokal natomiast ma zostać przekazany Warszawskiemu Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa” z intencją powstania tam przytułku dla bezdomnych.


– Miasto robi, co chce, ignorując protesty mieszkańców, którzy nie chcą takiej integracji z bezdomnymi – stwierdziła w odpowiedzi radna Grażyna Szymańczuk z klubu PiS.


Zarząd Dzielnicy Praga Północ (zdominowany przez Koalicję Obywatelską) wyraził co prawda zgodę na wygaszenie Domu Samotnej Matki i Dziecka, ale jednocześnie sprzeciwił się przejęciu lokalu przez Warszawskie Centrum Integracji. Zarząd stwierdził, że przy Szymanowskiego można umieścić archiwum Ośrodka Pomocy Społecznej.


Burzliwa dyskusja zakończyła się wspólną konkluzją północnopraskich radnych, którzy w uchwale stwierdzili, m.in. „żądamy wycofania się z obecnych działań podjętych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego i urzędników działających w jego imieniu”.


Wnioskodawca projektu uchwały radny dzielnicy Karol Szyszko (PiS) zapowiedział, iż jego partia nie odpuszcza ważnego społecznie tematu i zbiórka podpisów pod petycją w obronie Domu Samotnej Matki będzie kontynuowana.

Comments


bottom of page