top of page

Rady nadzorcze prezydenta Płocka

Zaktualizowano: 29 mar


Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło od 2018r. zmianę przepisów, zabraniając włodarzom miast zasiadania w radach nadzorczych spółek we własnym mieście. Nie powstrzymało to jednak upartego dążenia prezydentów większych miast do dorabiania poza wynagrodzeniem za pełnioną funkcją. Samorządowcy postanowili wymieniać się posadami w różnych miastach. Jak zauważa portal Interia.pl, część prezydentów polskich miast wzajemnie zapewnia sobie posady m.in. w Tarnowie, Koninie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Świebodzinie czy Wrocławiu. Wśród miast wymienionych przez portal jest też Płock, Włocławek i Ciechanów.

Prezydenci Płocka i Włocławka opanowali wskazany mechanizm do perfekcji. Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka zasiada w radzie nadzorczej (jako wiceprzewodniczący) Komunikacji Miejskiej w Płocku (od 12 marca do 31 grudnia 2021 roku zarobił jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej tej spółki blisko 34,5 tys. zł.), natomiast prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski jest członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Saniko”, spółki odpowiadającej za wywóz śmieci we Włocławku. Obydwaj prezydenci startowali w wyborach z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Okazało się jednak, że to niejedyne dodatkowe źródło zarobków włodarza Płocka. Od połowy 2022 r. Andrzej Nowakowski zasiada też w radzie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie, gdzie jest Zastępcą Przewodniczącego Rady Nadzorczej. I w tym przypadku kwotę wynagrodzenia poznamy dopiero, gdy prezydent złoży oświadczenie majątkowe.

Na ten moment wiadomo jedynie, że w Urzędzie Miasta Płocka w 2021 r. zarobił ponad 200 tys. zł, a dodatkowo 6 tys. zł, jako „dochód z działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy o dzieło i czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich”.

Jako redakcja Mazowiesci.pl jesteśmy ciekawi Waszych opinii na temat wzajemnego zatrudniania prezydentów z PO i innych partii opozycyjnych w radach nadzorczych miejskich spółek. Czekamy zwłaszcza na komentarze mieszkańców Płocka. Prosimy o wysyłanie Waszego zdania na adres: redakcja@mazowiesci.pl.

bottom of page