top of page

Radykalne ograniczenia w Warszawie?

Do końca listopada potrwają konsultacje społeczne prowadzone przez władze Warszawy ws. pomysłu tzw. „uspokojenia ruchu ulicznego”, czyli wprowadzenia w około 90% powierzchni stolicy ograniczenia prędkości do 30 km/h. Ratusz chciałby nie tylko zamontować specjalne oznakowanie, lecz również wprowadzić progi spowalniające, by zakaz był skuteczny.

- Wszystko to po to, by było bezpieczniej - mówi ​Tamás Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, które zajmuje się projektem.


Drogi mają zostać podzielone w stolicy na trzy kategorie: rozprowadzające i dojazdowe. Te ostatnie, według projektu władz Warszawy z PO, w całości mają zostać objęte strefą Tempo 30, a w uzasadnionych przypadkach strefami zamieszkania lub ruchu pieszego. W związku z powyższym, w Warszawie strefami ruchu uspokojonego docelowo objęto wszystkie ulice dojazdowe, lokalne oraz wybrane fragmenty tj. rejony szkół i innych obiektów użyteczności publicznej, odcinki intensywnego ruchu pieszego, ruch lokalny.


Jednym z celów projektu, który przyświeca prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu jest, zmuszenie warszawiaków do wybierania rowerów jako środków komunikacji oraz poczynienie oszczędności. W strefie Tempo 30 nie będą bowiem realizowane większe inwestycje w drogi dla cyklistów, gdyż rowerzyści będą poruszali się po jezdni wspólnie z samochodami osobowymi.


Rafał Trzaskowski, przyjmując agendę lewicowych ruchów miejskich, naraża się na olbrzymią krytykę wielu mieszkańców, zwłaszcza aktywnych kierowców, którzy od miesięcy skarżą się już na chaos komunikacyjny i paraliż miasta. Dodatkowe ograniczenia prędkości i zwolnienie ruchu w stolicy może być trudne do zaakceptowania dla warszawiaków.

Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z mapą planowanej strefy Tempo 30 na stronie warszawskiego ratusza. Konsultacje społeczne potrwają do końca listopada. 15 i 24 listopada odbędą się poświęcone planom władz Warszawy spotkania online (można je obserwować w serwisie YouTube lub wziąć w nich czynny udział za pośrednictwem platformy ZOOM). Każdy, kto chce z nich skorzystać powinien wysłać zgłoszenie na adres tempo30@um.warszawa.pl. Pod tym samem adresem przyjmowane są maile z opiniami ws. strefy Tempo 30.

bottom of page