top of page

Rafał „Nie dam rady” Trzaskowski

Rząd przygotował projekt ustawy regulujący kwestie pomocy samorządów przy dystrybucji węgla. To ważne w obliczu światowego kryzysu energetycznego wyzwanie nie tylko leży w szeroko zakrojonych zadaniach własnych samorządów (ustawa o samorządzie gminnym czy prawo energetyczne wskazują na obowiązek zapewnienia mieszkańcom energii i ciepła), lecz jest również społecznie oczekiwane.

W zrealizowanym w dniach 7-10 października 2022r. badaniu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce aż 57% badanych uznało, iż samorządy lokalne powinny się włączyć we wsparcie zaopatrzenia mieszkańców w węgiel.


Ponad połowa gmin w Polsce już zadeklarowała chęć skorzystania z rządowego programu dystrybucji do mieszkańców importowanego węgla, który samorządy otrzymają po cenie maksymalnie 1500 zł za tonę (resztę kwoty dopłaci importerom rząd). Niestety takiej woli współpracy brakuje w przypadku prezydenta Warszawy.


Po spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim w środę 13 października wiceprzewodniczący PO stwierdził:


- Kwestia zakupu i dystrybucji węgla to nie jest odpowiedzialność samorządu. To jest odpowiedzialność rządzących.


Postawa niechęci do zaangażowania się zaskakuje tym bardziej, że spośród ponad 3 milionów pieców węglowych w Polsce, w Warszawie znajduje się ich raptem 4 tysiące, zatem logistycznie dla dwumilionowej stolicy, operacja dostarczenia węgla nie byłaby nadmiernie skomplikowana.


Nawet nieskory do kooperacji włodarz Warszawy zdobył się jednak na słowa podziękowania za rządową decyzję o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla samorządów na poziomie 785 zł/MWh na kolejny rok.


"Wielokrotnie mówiłem, że harmonijna współpraca rządu i samorządu jest gwarantem rozwoju. Miasto Stołeczne Warszawa nie jest tu wyjątkiem" - napisał natomiast Premier RP na Facebooku po spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim.


Szkoda, że partyjne rozgrywki wymierzone w nielubiany przez siebie rząd, uniemożliwiają Rafałowi Trzaskowskiemu wzniesienie się ponad podziały i w trudnych czasach światowego kryzysu zgodne współdziałanie z władzą centralną dla dobra mieszkańców Warszawy.

bottom of page