top of page

Recepta na średniowieczność


Pod tym kreatywnym hasłem kryje się historyczna podróż w przeszłość, zorganizowana w weekend 9 i 10 września w Radomiu. "Uliczka Tradycji" – to dwudniowa impreza, podczas której będzie można zobaczyć, jak wyglądał gród wiele wieków temu. Historyczny festyn odbywa się już po raz szesnasty.


Wiemy, że pierwsze pisemne wzmianki o Radomiu pojawiły się właśnie w średniowieczu, a dokładnie w bulli papieża Hadriana IV.


Jaką genezę ma miasto Radom? Zakłada się, że był to gród należący do Radomira. „Radom” jest skrótem od tego imienia.


Radom, jako osada, powstał mniej więcej w VIII wieku, a następnie przeistoczył się w gród obronny. Istnieje legenda, wedle której pewien młodzieniec trafił do tajemniczej, zaklętej wioski. Miejsce wydało mu się bardzo piękne – i pod wpływem jego uroku miał wypowiedzieć słowa: „Rad dom bym tutaj zbudował”. To zdanie miało zdjąć zły czar, a na miejscu wioski wybudowano gród obronny.


Tegoroczne hasło festynu w Radomiu to "Recepta na średniowieczność". Sobotni cykl zainaugurowała wystawa pt „Radom w Czasie Jagiellonów”. Następnie odbyła się prelekcja prof. Dariusza Kupisza „Średniowieczny Radom” i warsztaty zielarskie połączone z degustacją ziołowych naparów. A wieczorem coś dla „średniowiecznych” melomanów - koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”, który odtwarza klimat późniejszego średniowiecza.


W niedzielę ulica Struga w Radomiu nabierze bardzo średniowiecznego charakteru - pojawi się ówczesne rękodzieło, zioła lecznicze, a także będzie okazja zobaczyć przedstawicieli "ginących" zawodów - wikliniarza, kowala etc. W plenerze pojawi się również Radomir - legendarny założyciel Radomia. A oprócz niego szereg innych, średniowiecznych postaci.


Nie zabraknie także numizmatyki i turniejów rodzinnych z typowo średniowiecznymi dyscyplinami – uczestnicy będą mieli okazję postrzelać z łuku bądź zbudować model własnego, feudalnego miasta.


Festyn odbywa się w ramach "Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 - Żywe dziedzictwo. Tradycje od pokoleń".

bottom of page