top of page

Rekordowe wsparcie rządu dla mieszkańców Warszawy

Politycy i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o rekordowym wsparciu rządu dla warszawiaków.

- Prezydent Warszawy narzeka, że nic nie może, a zapomina, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w sposób rekordowy, nieodnotowany do tej pory w historii naszego miasta wspiera bezpośrednio zarówno mieszkańców Warszawy, jak i warszawski samorząd. Chcemy zauważyć, że jako Prawo i Sprawiedliwość, wbrew kłamstwom Donalda Tuska, wbrew fałszywym tezom Rafała Trzaskowskiego, wspiera wszystkie samorządy w całym kraju i wspiera również największy i najbogatszy samorząd w Polsce, jakim jest miasto stołeczne Warszawa - powiedział na konferencji prasowej stołeczny poseł Jarosław Krajewski.


Pierwsza pula środków rządowych to ponad 342 mln zł przeznaczonych na inwestycje takie jak: poprawa układu drogowego na Białołęce, budowa i wyposażenie 9-oddziałowego przedszkola przy ulicy Gilarskiej, modernizacji wiaduktów drogowych nad Paryską, poprawa układu drogowego w Wesołej, budowa kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej oraz rozbudowa i modernizacja budynków dla dzieci słabowidzących.


Kolejne olbrzymie sumy dotyczą programów społecznych, będących sztandarowymi osiągnięciami rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Od 2015r. Warszawa otrzymała już: 9,1 mln zł z programu 500+ (wsparcie dla 357 tys. dzieci), 222 mln zł z programy Wyprawka 300+, 137 mln zł z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy blisko 2,3 mld zł w ramach 13 i 14 emerytury dla seniorów.


- Wtedy kiedy Platforma Obywatelska twierdziła, że pieniędzy nie ma i nie będzie, wtedy my jako PiS uszczelniliśmy system podatkowy, obniżyliśmy lukę VAT i zapewniliśmy finansowanie tych programów społecznych - podkreślił poseł Krajewski.


O Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77 mln zł dla stolicy) opowiedział radny sejmiku wojewódzkiego Wojciech Zabłocki (PiS), który wyjaśnił, że program służy np. na sfinansowanie pokrycia dachem boisk sportowych oraz ich modernizację.


- Chętnie z tego programu korzystają stołeczne OSiR-y - podkreślił.


Zaznaczył, że z innego funduszu - skierowanego na zdrowie, przeznaczone zostanie kolejne 682 mln zł m.in. na Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Instytut Matki i Dziecka - Centrum Zdrowia Dziecka.


- Chcemy również odnieść się do kwestii związanych z subwencją oświatową. Od 2016 roku konsekwentnie subwencja oświatowa dla Warszawy rośnie do kwoty planowanej na 2023 rok w wysokości ponad 3,3 mld zł. To istotny argument w dyskusji o warszawskiej edukacji – dodawał poseł Jarosław Krajewski.


W kontekście polityki dla młodych samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. radne Alicja Żebrowska i Marta Borczyńska, przypominały np. o 77 mln zł na program budowy żłobków Maluch+ czy dofinansowaniu inwestycji w nowe przedszkola.


Prezentacja konkretów miała na celu potwierdzenie, iż rządzący wywiązali się z głównych obietnic składanych warszawiakom podczas kampanii parlamentarnych w 2015 oraz 2019r.

bottom of page