top of page

Rodzicu, pilnuj swojego dziecka!


Biuro Prewencji KGP zamieściło wskazówki dla rodziców, dotyczące bezpieczeństwa dzieci i skutecznych sposobów poszukiwań w przypadku, gdy zgubią się w tłumie.


Wakacje trwają w najlepsze, a pogoda od kilku dni sprzyja rodzinnym wyjazdom. Niestety, to również czas wzmożonego ryzyka – miejsca wypoczynku, zwłaszcza nad wodą, są zatłoczone i łatwo o sytuację, gdy stracimy z oczu pochłonięte zabawą dziecko.


Co zrobić, aby uniknąć sytuacji zagrożenia i w jaki sposób szukać malucha, jeśli taki przypadek zaistnieje?


Biuro Prewencji zamieściło serię porad – istotne są szczególnie te odnośnie ubioru – jeżeli wyjeżdżamy gdzieś z dzieckiem / gromadką dzieci, warto postawić na jaskrawy, charakterystyczny strój. Małe dziecko powinno być także prowadzone za rękę i odpowiednio poinstruowane, w jaki sposób należy się zachować w podobnych okolicznościach.


Jeśli dojdzie do takiej sytuacji – nie szukamy dziecka „po cichu”, ale robimy przysłowiowe „larum”. Warto też wołać dziecko nie tylko po imieniu, ale podając krótki opis – na przykład: „Szukam małego chłopczyka o ciemnych oczach, ubranego w koszulkę z Psim Patrolem”. To ułatwi zbiorowe poszukiwania i, może przyczynić się ewentualnie do pokrzyżowania planów kogoś, kto zechciałby dziecko uprowadzić.


Poniżej kilka cennych wskazówek policji, które pozwolą, być może, uniknąć sytuacji ryzyka:


- nigdy nie zostawiaj wózka przed sklepem, nawet jeżeli jest w zasięgu wzroku,

- w tłumie załóż na rączkę opaskę z numerem telefonu lub przyszyj wszywkę z tym numerem w ubranie, ale dziecko musi wiedzieć, że ją ma,

- naucz dziecko, co ma zrobić, jeśli się zgubi - poinstruuj, aby w takim wypadku głośno krzyczało,

- warto rozważyć zakup elektronicznych bransoletek z chipem dla całej rodziny - gdy odległość między chipami przekroczy ustaloną liczbę metrów, rozlegnie się alarm,

- nie zakładaj dziecku koszulki z imieniem - obca osoba może to wykorzystać zwracając się do niego po imieniu, a dziecko pomyśli że to znajomy, któremu może zaufać,

- dziecko musi wiedzieć, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, ani przyjmować od obcych osób prezentów oraz słodyczy, nie może wsiadać do samochodu osoby nieznajomej, ani przyjmować propozycji wspólnego spaceru, natychmiast musi poinformować rodziców o takim zdarzeniu,

- w przypadku, gdy dziecko zaginie poszukiwania rozpoczynaj natychmiast, zawiadamiając służby.


Co zrobić, gdy dziecko się zgubi?


- gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt, kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.

- jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie.


Gdy znajdziemy zagubionego malucha najlepiej zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów. Można także wziąć je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim powinny machać rękami zwracając na siebie dodatkową uwagę.


DV/policja.pl/pol/aktualnosci

bottom of page