top of page

Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej

W dniach 13 – 15 kwietnia 2023r. (od czwartku do soboty) odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie Kongres Pamięci Narodowej – ważne wydarzenie, przybliżające uczestnikom polską historię oraz zachęcające do refleksji nad polską tożsamością.
Już pierwszy dzień obfitował w interesujące wydarzenia. Zaprezentowano raport „Edukacja dla pamięci”, zainaugurowano czwarty Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, miały miejsce pasjonujące debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, hackaton historyczny, pierwsza gala Nagrody Sygnety Wydawnictwa IPN, projekty gamingowe, wystawy multimedialne, interaktywny globus szlaków projektu „Szlaki Nadziei”, „Odyseja Wolności”, multimedialna szafa archiwalna, edukacyjna ścieżka historyczna przybliżająca najnowszą historię Polski, ogólnopolski turniej gier planszowych oraz mnóstwo innych wydarzeń i atrakcji dla pasjonatów historii i nauki w każdym wieku.


- Dla 86 proc. uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także około 90 proc. nauczycieli – wskazywał prezes IPN doktor Karol Nawrocki.


- Sama struktura tego wydarzenia mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i wystawy – wyliczył nowoczesne sposoby dotarcia do świadomości historycznej młodego pokolenia prezes IPN.

13 kwietnia w wydarzeniu wzięło udział ponad 3000 osób, w tym w tym 1600 dzieci i młodzieży z całej Polski, którzy przekonali się, że opowieść o historii może być iście pasjonującą przygodą, która wciąga niczym najlepszy film sensacyjny.

Comments


bottom of page