top of page

Ruszają dostawy laptopów dla czwartoklasistów


Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że już we wrześniu w ramach wspierania kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli bezpłatne laptopy dotrą do 290 tys. 64 uczniów z 50 regionów, w których rozstrzygnięto przetargi.


Cyfryzacja postępuje, a podstaw programowania uczą się dzieci w coraz młodszym wieku – oferty zajęć z nauki kodowania przez zabawę są dostępne nawet na etapie przedszkolnym. Jakie kompetencje są potrzebne młodym adeptom IT do rozpoczęcia przygody z programowaniem? Matematyka, zdolność logicznego myślenia, umiejętność kojarzenia faktów i… odrobina talentu.


"Wyniki badań jeszcze z 2018 r. wskazują na to, że polscy uczniowie są niezwykle utalentowani, jeśli chodzi o poziom wiedzy matematycznej, stąd informatyzacja polskich szkół już wykonana i planowana w najbliższej przyszłości – podsumował podczas konferencji prasowej minister Przemysław Czarnek. – Laptopy dla każdego czwartoklasisty i laptopy dla nauczyciela będą mogły tylko poprawiać tę dobrą sytuację polskich uczniów w kontekście badań międzynarodowych."


Celem programu „Laptop dla ucznia” jest jednakże nie tylko wykształcenie przyszłych programistów - clou inicjatywy to wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, dostęp do edukacyjnych baz online oraz dostęp do wiedzy. Akcja zakłada, że każdy czwartoklasista, bez względu na to, czy ze szkoły publicznej czy prywatnej - otrzyma na własność bezpłatny laptop.

bottom of page