top of page

Ruszyła 8. Edycja Kongresu 590


21 czerwca prezydent Andrzej Duda zainaugurował otwarcie kolejnej, trwającej dwa dni edycji Kongresu 590. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Przestrzenie wolności”.


Tegoroczny panel dyskusyjny odbędzie się w dwóch odsłonach – letniej i zimowej. W trakcie obecnej edycji rozmowy będą się toczyć wielopłaszczyznowo, a obszary tematyczne obejmą następujące zagadnienia: polityka, energetyka i ekologia, bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, rolnictwo i żywność, technologia, transport i logistyka, społeczeństwo, nauka oraz kultura. W agendzie również rozmowy o przyszłości Ukrainy i Trójmorza.


Podczas swojego przemówienia prezydent Duda odniósł się do szeroko pojętego pojęcia „wolności”:


„W obliczu ścierania się potężnych sił geopolitycznych, militarnych, ekonomicznych widzimy, jak krucha i jak często zagrożona bywa wolność, a przecież to właśnie o nią chodzi nam w zmaganiach, które toczymy na różnych poziomach, umacniając własne suwerenne państwo, rozwijając gospodarkę narodową, budując firmy i instytucje, podejmując działalność społeczną, a także – last but not least – pracując zawodowo z myślą o pożytku i pomyślności swoich najbliższych. Wolność jest warunkiem prawidłowego, sprawnego funkcjonowania we wszystkich sferach ludzkiej aktywności, a zarazem to właśnie wolność jest ich celem”


W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele rządu, państwowych spółek, świata biznesu oraz nauki, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Wśród gości znaleźli się, m.in.: Anders Fogh Rasmussen, były Sekretarz Generalny NATO; gen. Sir Richard Shirreff, zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa, autor bestsellera „2017. Wojna z Rosją”; Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i założycielka Instytutu im. Hannah Arendt; Bryan Caplan, profesor ekonomii na George Mason University i autor bestsellera „Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci”; Bjørn Lomborg, duński naukowiec i ekolog; Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej; Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska; prof. Andrzej Zybertowicz, gen. Roman Polko; prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki; ks.prof. Waldemar Chrostowski ,teolog; prof. Jacek Hołówka, filozof i etyk; Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha; Tomasz Sakiewicz, Redaktor Naczelny „Gazety Polskiej”, Marek Dietl, Prezes GPW; Luc Ferry, filozof, były Minister edukacji Francji.


Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem prezydenta RP.


Źródło:

Kongres 590

bottom of page