top of page

„Sąsiad – też człowiek” czyli, czy jest z nami aż tak źle?


Rozpoczęły się zapisy na 4. edycję "Akademii Sąsiedzkiej", adresowanej do wszystkich mieszkańców Warszawy. Pierwsze zajęcia ruszają 1 czerwca. Miejsce spotkań – Dom Kultury Śródmieście – Międzypokoleniowa Klubokawiarnia (ul. Anielewicza 3/5, Warszawa).


Terapeuci od lat trąbią na alarm, że Internet i komunikatory spowodowały upośledzenie w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Kultura „wpatrzenia w ekran” zastąpiła kulturę otwartej rozmowy. Łatwiej nam nawiązywać kontakty „incognito”, niż zagaić bezpośrednio i dać się poznać.


Okazuje się, że kryzys stał się na tyle widoczny, że wielu z nas musi przejść warsztaty integracyjne, aby być w stanie nawiązać stosunki sąsiedzkie.


Z tej okazji Fundacja Idylla zorganizowała bezpłatny kurs, w którym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Warszawy. Kilkuetapowe szkolenie ma na celu poszerzenie kompetencji społecznych uczestników i zdobycie wiedzy w zakresie technik animacji społeczności lokalnych.


Jak czytamy na stronie M.St. Warszawy po odbyciu kursu partycypujący będą potrafili "zorganizować np. sąsiedzkie pikniki, ogródki społecznościowe czy spotkania tematyczne prowadzone przez sąsiadów-pasjonatów."


Przed uczestnikami stoją zapewne niełatwe zadania, bo organizatorzy przewidzieli aż sześć terminów spotkań:


1 czerwca - 10.00-16.00

7 czerwca - 10.00-16.00

13 czerwca - 10.00-16.00

16 czerwca - 10.00-16.00

21 czerwca - 10.00-16.00

11 września - 10.00-16.00Warto wspomnieć, że maj jest również miesiącem spotkań sąsiedzkich. 26 maja świętujemy w Europie Dzień Sąsiada – z tej okazji w każdej dzielnicy Warszawy odbędzie się szereg pro-sąsiedzkich eventów, których celem jest budowanie mini-społeczności. Wydarzenia odbywają się w różnych dniach maja.

Comentarios


bottom of page