top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Silna biało-czerwona – wielka defilada 15 sierpnia

Równo o 14.00 rozpoczął się kulminacyjny punkt kilkudniowych obchodów 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej i jednocześnie Święta Wojska Polskiego, które wypada właśnie 15 sierpnia. W tym roku władze państwowe w porozumieniu z Wojskiem Polskim zorganizowały wielką, widowiskową defiladę na Wisłostradzie w Warszawie.Prezentację nowoczesnego sprzętu, który głównie w ostatnich latach trafił do naszej armii, poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego oraz przemówienia. Najpierw głos zabrał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- Siłą Biało-Czerwonej jest wojsko polskie - profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości – przekonywał szef resortu obrony.

Szef MON wskazywał również na bieżące zagrożenia, którym sprostać musi świetnie wyszkolone i wyposażone Wojsko Polskie: - Od dłuższego czasu wojsko polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimu rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością tzw. Grupy Wagnera. Każdego dnia kilka tysięcy żołnierzy pełni tam służbę, tak aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi.

Mariusz Błaszczak podziękował również Wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który był inicjatorem ważnej dla rozwoju armii ustawy o obronie Ojczyzny.

Następnie głos zabrał Prezydent RP. Andrzej Duda przypomniał, że 15 sierpnia Polacy oddają hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, którzy w 1920r. powstrzymali napór sowieckiej Rosji. Prezydent akcentował, że priorytetem jest dla niego wzmacnianie polskiego bezpieczeństwa i wymieniał realne postępy w tym dziele. Zwiększenie po 2015r. liczby żołnierzy z 95 do 175 tysięcy, powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, stała obecność żołnierzy NATO w Polsce, przywracanie zlikwidowanych za PO-PSL jednostek wojskowych, zakupy nowoczesnego sprzętu.

- Nie dajmy się rozgrywać w sprawie naszego bezpieczeństwa. Bierzmy przykład z ojców polskiej niepodległości. Przecież Witos, Piłsudski i Dmowski też się sprzeczali, często nawet bardzo ostro, ale ich myśli przyświecało przede wszystkim bezpieczeństwo Polski, jej niepodległość – apelował Zwierzchnik Sił Zbrojnych, kończąc przemówienie błogosławieństwem dla Polski i Polaków.Kolejnym i najbardziej wyczekiwanym punktem była defilada – wzięło w niej udział ponad 2000 żołnierzy, ponad 200 rozmaitych sprzętów wojskowych i niemal 100 samolotów i innych statków powietrznych. Była to bez wątpienia największa tego typu impreza po 1989r. Na żywo na Skarpie warszawskiej i wokół Wisłostrady defiladę oglądało kilkadziesiąt tysięcy zgromadzonych, którzy żywo reagowali na pokazy kolejnych egzemplarzy świetnej broni. Najwięcej emocji wzbudziły przejazd czołgów Abrams i K2 oraz przelot ultranowoczesnych samolotów F35.

W trakcie dwugodzinnego wydarzenia Polacy – widzowie potęgi naszej armii, kilkukrotnie nagrodzili brawami odważnych żołnierzy Wojska Polskiego, zwłaszcza tych, którzy również dziś strzegą naszej granicy z Białorusią wobec wojny hybrydowej na wschodzie.

Defilada pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” upłynęła w radosnej i dumnej atmosferze.

bottom of page