top of page

Stan wojenny – pamiętamy 

W nocy z 12 na 13 grudnia władze PRL wprowadziły stan wojenny na terenie całego kraju. Zadecydowała o tym 12 grudnia Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, łamiąc nawet narzucone przez Moskwę prawo tzw. Polski Ludowej. Trwający do 22 lipca 1983r. stan nadzwyczajny miał w zamyśle gen. Wojciecha Jaruzelskiego i wierchuszki komunistycznej sparaliżować „Solidarność”. Podczas jego trwania zginęło 40 osób, 21 zostało rannych a ponad 10 000 przeciwników zbrodniczej władzy internowano. Praktycznie nikogo z decydentów nie dosięgnęła w III RP żadna sprawiedliwość.

Według badania CBOS z 2016r. opinie Polaków o konieczności wprowadzenia stanu wojennego są podzielone. 41% uważało wówczas tę decyzję za słuszną, 35% za niewłaściwą a 24% nie miało wyrobionego zdania.

Większość Polaków, w tym warszawiaków, łączy jednak pamięć o tragicznych ofiarach tego smutnego okresu. Świadczy o tym chociażby akcja zapalania świec pamięci – „Światła Wolności” każdego 13 grudnia o 19.00. O utrwalanie pamięci dba również Instytut Pamięci Narodowej, organizując liczne wartościowe wystawy (np. od 12 grudnia 2022 poświęcona najmłodszej ofierze – Emilowi Barchańskiemu) czy uroczystości wręczania nadanych przez Prezydenta RP opozycjonistom Krzyży Wolności i Solidarności.

Wspólna pamięć o poległych obrońcach prawa Polaków do wolności powinna nas łączyć szczególnie 13 grudnia.

bottom of page