top of page

Szczepionki z nieba


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do Polaków wiadomość z ostrzeżeniem dotyczącym szczepionek przeciwko wściekliźnie. Fiolki mają być zrzucane przez samoloty, a także – wykładane ręcznie.


Akcja ma być prowadzona od 9 do 20 września na terytorium Mazowsza oraz stołecznych lasów miejskich w związku z zagrożeniem szerzenia wścieklizny przez lisy rude.


W związku z powyższym mieszkańcy regionu dostali nietypowy alert o następującej treści:


„Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!”


Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych i, mimo postępów medycyny - kończy się śmiercią. Zgony w związku z zarażeniem wścieklizną odnotowuje się głównie w Azji i Afryce, co nie zmienia faktu, że przy konfrontacji z nieznanymi nam zwierzętami należy zachować ostrożność.


Służby apelują, aby w razie przypadkowego kontaktu ze szczepionką niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Przed fiolkami należy chronić również zwierzęta domowe. Zrzucone fiolki mają mieć postać przynęty, aby zachęcić lisy do spożycia preparatu.

Comentários


bottom of page