top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Szkoła przyszłości już dziś - TweetUp

W czwartek 31 sierpnia 2023r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ul. Hożej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z użytkownikami mediów społecznościowych. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób znanych z dużej aktywności w mediach społecznościowych i kreowania trendów w social mediach.Na początku odbyły się dwa panele merytoryczne. Pierwszy był poświęcony inwestycjom w cyfrową edukację oraz rozwijaniu znajomości historii i tradycji w polskich szkołach. W dyskusji wzięli udział: minister Przemysław Czarnek, wiceminister Tomasz Rzymkowski, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej Antoni Rytel oraz prezes Fundacji Arte et Marte Tomasz Dobosz. Jako przykład zastosowania nowoczesnych technologii do promowania tradycyjnych wartości i pobudzania fascynacji historią prof. Przemysław Czarnek wskazał projekt „Innowacyjna Historia”. W jego ramach w setkach szkół prezentowany jest, między innymi film „Kartka z Powstania” -zrealizowany w technologii VR, który z ogromnym zainteresowaniem oglądali także widzowie we Włoszech, Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych.

Wśród tematów podejmowanych podczas drugiego panelu były rekordowe nakłady na oświatę oraz zdrowie i kondycja fizyczna uczniów. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski przypomniał, że subwencja oświatowa jeszcze w 2015r. wynosiła zaledwie 40 mld zł, gdy dziś to 64 mld zł, zaś w planach na 2024r. aż 75 mld zł. Polityk wskazał również, że w latach 20216-2023 rząd przekazał samorządom rekordowe środki na rozwój infrastruktury edukacyjnej w wysokości 13,7 mld zł.Po zakończeniu paneli dyskusyjnych rozpoczęła się mniej oficjalna część wydarzenia. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać osobiście z ministrami, przekazać swoje uwagi i sugestie lub zgłębić poruszone wcześniej kwestie.

Jednocześnie w Sali im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wystawione były stoiska, prezentujące praktyczne sukcesy w budowaniu „szkoły przyszłości”, np. drukarki 3D, które na bieżąco produkowały miniaturowe godło Polski bądź okulary VR, poprzez które można było obejrzeć wspomniany film „Kartka z Powstania”. Ekspozycje cieszyły się sporym zainteresowaniem zgromadzonych.


bottom of page