top of page

Tanie mieszkania w Radomiu

Zaktualizowano: 29 mar 2023

Budownictwo społeczne stanowi olbrzymią szanse na uzupełnienie luki mieszkaniowej, również na Mazowszu. Z ramienia rządu tym segmentem zajmuje się Krajowy Zasób Nieruchomości, którego misją jest wspieranie społecznego budownictwa czynszowego z opcją wykupu. KZN przejmuje nieruchomości Skarbu Państwa i innych właścicieli państwowych, aby następnie przeznaczać je pod inwestycje mieszkaniowe. Wraz z samorządami zakłada Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).

Program cieszy się sporą popularnością. Dotychczas ponad 350 gmin w całej Polsce założyło już 30 SIMów, kolejne zaś są w stanie tworzenia – docelowo co trzeci samorząd ma znaleźć się w rządowej inicjatywie.

- Każdy samorząd może wejść w ten program niejako z marszu dlatego, że niczego nie musi mieć zaprojektowanego w budżecie, nie musi mieć żadnych środków zabezpieczonych na to, ażeby stworzyć lub wejść w taką spółkę. Każdy samorząd otrzymuje od rządu za naszym pośrednictwem 3 miliony złotych na objęcie udziałów w nowo tworzonym SIM-ie – opisuje Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Coraz więcej samorządów na Mazowszu planuje włączyć się w budowanie tanich mieszkań czynszowych, głównie dla młodych ludzi. Duże zainteresowanie wykazują gminy z pow. radomskiego.


- Samorząd Powiatu Radomskiego jest gotowy do wejścia w spółkę SIM, ponieważ dysponuje terenami inwestycyjnymi między innymi w mieście Pionki czy gminach Jedlińsk lub Wierzbica. Zainteresowanie przystąpieniem do programu wyraziło wstępnie 10 z 13 miast i gmin powiatu. Będzie to impuls rozwojowy dla gmin, ponieważ w ślad za mieszkaniami przychodzą kolejne inwestycje, a za tym idą nowe miejsca pracy –stwierdził Waldemar Trelka, starosta radomski.

Wspierane przez rząd tanie budownictwo społeczne (mieszkania czy szosę z dojściem do własności) mogą być szansą na dalsze ożywienie i przyspieszenie rozwoju Mazowsza, jak tez poprawić komfort życia mieszkańców naszego województwa.

Comments


bottom of page