top of page

„Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” w Muzeum Józefa Piłsudskiego


Jak widać wernisaż musi być nie tylko odzwierciedleniem pracy artystów, ale może również stanowić ukłon w stronę darczyńców. Z taką inicjatywą wyszło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym 19 lipca zainaugurowano ekspozycję w podzięce ofiarodawcom.


Wernisaż jest wystawą czasową – będzie można ją oglądać do 3 grudnia br., a w centrum nowej eskpozycji stanął… Pomnik Darczyńcy. Muzeum wyraziło w ten sposób wdzięczność tym, którzy przyczynili się do wzbogacenia zbiorów nie tylko w sposób materialny, ale również – niematerialny, poprzez, choćby, podzielenie się wspomnieniami.


Warto przy tym podkreślić, że ofiarodawcy podarowali muzeum przeszło 10 tysięcy pamiątek. Na nowej wystawie pokazano około 140 eksponatów, czyli niewielki wycinek z owych darów - zaprezentowano również nazwiska dobroczyńców oraz przybliżono losy niektórych z nich.

Z okazji inauguracji wernisażu został także odczytany list ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który podkreślił nieocenioną wartość podarowanych eksponatów:


„Bogactwo i różnorodność darów zdumiewa: można wśród nich znaleźć dzieła sztuki, cenne księgozbiory i wydawnicze białe kruki, czy eksponaty o nieocenionej wartości historycznej. Nie należy zapominać jednak również o z pozoru skromnych pamiątkach czy darach niematerialnych – relacjach i opowieściach, którymi dzielą się z muzealnikami ich rozmówcy. O ich wartości stanowi towarzysząca im siła emocji i pamięci, która była w stanie często przetrwać przez kilka pokoleń” – zaznaczył szef resortu kultury.

Comments


bottom of page